Bahçeşehir Sportif Koordinasyon Eğitimi (BSK)

Anasayfa   Eğitim Birimleri   Okul Öncesi   Eğitim Modeli   Bahçeşehir Sportif Koordinasyon Eğitimi (Bsk)
 

Bahçeşehir Koleji olarak yapılan BSK (Bahçeşehir Sportif Koordinasyon) çalışmaları her türlü hareket becerisini içerisinde bulunduran bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Becerilerin öğrenilmesi, geliştirilmesi ve belirli bir verim düzeyine ulaşabilmesi, ilgili tekniğin ince bir formda amaca uygun bir şekilde akılcı, güvenli, çabuk, hoşa gidecek ve eğlenceli tarzda yapılması olarak tanımlanabilir.

 4 - 7 yaş arası öğrencilerimizi kapsayan bu çalışmalar öğrencinin büyük ve küçük kas gruplarını çalıştırarak, koordinasyon özelliklerini geliştirerek öğrencileri daha karmaşık hareket ve fiziksel çalışmalara hazırlamak amacıyla planlanmış etkinliklerden oluşmaktadır.

BSK içerik olarak yürüme, koşma, denge, esneklik, yuvarlanma, sekme, atma-tutma, atlama, sıçrama ve tırmanma çalışmaları olarak dallara ayrılmış bu dallarında her biri kendi içerisinde basit ve karmaşık çalışmalar olarak şekillenmiştir.

BSK çalışmalarında, içeriğinde yer alan hareket ve fiziksel etkinliğe dayalı olan dallar kullanılarak, öğrencilerin motor becerilerini geliştirilerek, dallar arasında basitten karmaşığa tekli ve çoklu çalışmalar yapılarak öğrencinin becerilerinin en üst düzey gelişimini sağlanması hedeflenmektedir.

Fiziksel Etkinlik Çalışmaları

Okul öncesinde fiziksel aktivite olarak BSK ve yüzme dersleri yapılmaktadır. Bu dersler öğrencilerimizin fiziksel gelişimleri dikkate alınarak planlanmıştır. BSK dersleri tüm Türkiye’de ki kademelerde yıl boyunca belirlenen planlama doğrultusunda uygulanmaktadır. Yıl içerisinde planlanan BSK şenlikleri ile öğrencilerimizin becerilerini göstererek özgüven kazanacakları eğlenceli etkinlikler yapılmaktadır.

Yüzme havuzu olan kampüslerde yüzme dersleri yıl boyunca yaş gruplarına özgü hazırlanan seviye planlamaları doğrultusunda uygulanmaktadır. Tüm yapılan bu çalışmalarda branşlara özgü belirlenen kriterler ile öğrencilerimizin gelişimleri takip edilmektedir. Bu kriterler STP (sosyal takip programı) ile kayıt altına alınmaktadır.

Yılda 2 kez öğrencilerimizin antropometrik ölçümleri yapılmakta ve kayıt altına alınarak gelişimleri takip edilmektedir.

Kampüslerimizde 5 yaştan itibaren yıl boyunca öğrencilerimize satranç dersleri verilmektedir. Bu dersler yaş grupları dikkate alınarak hazırlanan planlar doğrultusunda yapılmaktadır ve öğrenci gelişimleri ve seviyeleri gözlem formları ile kayıt altına alınmaktadır.

&