Eğitim Birimleri

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri

Anasayfa   Eğitim Birimleri   Bahçeşehir Koleji Fen Ve Teknoloji Liseleri
 

Türkiye Genelinde 16 Fen ve Teknoloji Lisesi ile Geleceği Yazıyoruz

 • Bahçeşehir Koleji Kemerburgaz Kampüsü
 • Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi Nakkaştepe 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Samsun Atakum Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Diyarbakır Hevsel Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Eskişehir Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Antalya Konyaaltı Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Trabzon Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Ankara 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi
 • İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Darıca Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Hatay Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Atakent Tema Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Gaziantep Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Edirne Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Manisa Fen ve Teknoloji Lisesi
 • Ordu Giresun Enver Yücel Fen ve Teknoloji Lisesi

Kurulduğu 2006 yılından beri Türkiye’nin en başarılı öğrencilerine proje ve üretim odaklı eğitim imkânı sunan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri benzersiz eğitim ortamını Türkiye çapında açtığı yeni Fen ve Teknoloji liseleriyle daha çok öğrenciye ulaştırıyor.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri, analitik düşünme becerisine sahip, araştırmacı, bilimin gücüyle hareket eden, yenilikçiliği içselleştirmiş, girişimci, toplum sorunlarına çözümler üreten, dünya ile rekabet ederek ülkemizin geleceğine yön verecek bir nesil yetiştiriyor.

Türkiye’de fen eğitimini dönüştürmek üzere açılan, ülkemizin STEM eğitimi uygulanan ilk lisesi olma özelliğini taşıyan ve müfredatı MEB tarafından onaylanan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri, 2015 yılından itibaren Türkiye çapında yeni okullarla büyümeye başladı. Hedefimiz ülkemizi dünyanın en güçlü ekonomileri arasına sokacak bilim ve teknoloji lideri gençler yetiştirmek.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Eğitim Modelinin Önemi

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek fen ve teknoloji eğitimini proje temelli ve üretim odaklı eğitim anlayışında bir araya getirerek lise öğrencilerine üniversite seviyesinde bir eğitim ortamı sunuyor.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencilerinin ulusal ve uluslararası başarıları, dünyanın saygın üniversitelerinden aldıkları tam burslu kabuller ve dâhil oldukları projeler, Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerini Türkiye’nin en başarılı ve dünyada kabul görmüş prestijli okulu olarak öne çıkarıyor.

Türkiye’de fen eğitimini dönüştüren vizyonuyla öğrencilerine yeni ufuklar açan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde eğitim gören öğrenciler;

 • Faydalı model geliştirerek, patent başvurusu yapabilir, girişimci fikirlerine destek bulabilir,
 • Uluslararası yarışmalarda başarılar kazanarak adını dünyaya duyurabilir,
 • STEM+A eğitimiyle hayallerini hayata geçirebilir,
 • Liderlik becerilerini tüm okul hayatı boyunca hayata geçirme ve deneyimleme fırsatını yakalar,
 • Yurtdışı üniversite kabul
 • Fen ve Teknoloji öğrencileri yabancı dil edinim süreçlerini farklı disiplinlerde makale ve bilimsel yazıları takip edebilecek düzeye taşıyıp, yapmış oldukları projelerle ülkemizi temsil ettikleri yarışma ve turnuvalarda İngilizce üretken (konuşma ve yazma) dil becerileri ile fark yaratmaktadırlar. TOEFL, IELTS, SAT vb. sınavları yüksek skorla geçip, ikinci yabancı dilde de A2 seviyesine gelmektedirler.
 • Talim Terbiye Kurulu onaylı farklı öğretim programlarından yararlanır,
 • Tam donanımlı laboratuvarlarda çalışabilir,
 • Robotik çalışmalarıyla dünyanın en başarılı takımlarının parçası olabilir,
 • Üniversite seviyesinde bir lise eğitimi alarak hayata önde başlayabilir.
 • Lise döneminde yaptığı çalışmalar ve aldığı ödüllerle dünyanın önde gelen üniversitelerinden burslu kabul alabilir,
 • Bahçeşehir Üniversitesi’nin güçlü akademik kadrosunun desteğini tüm eğitim-öğretim hayatı boyunca yanında hisseder,
 • Türkiye’nin en prestijli üniversitelerine özel kontenjanla kabul edilebilir.

 

Apply Fentek

Türkiye’nin ve dünyanın geleceğinde söz sahibi olacak bireyler yetiştiren Fen ve Teknoloji Liseleri bu büyük hedefe birlikte yürüyeceği öğrencileri seçmek için 2016-2017 eğitim öğretim yılından bu yana Türkiye’nin ilk lise kabul sistemini uyguluyor.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde öğrenci olmak isteyenler ApplyFenTek uygulamasıyla kendilerini, hedeflerini, başardıklarını ve başarmak istediklerini anlatarak Fen ve Teknoloji lisesi öğrencisi olmaya hak kazanıyor.

 

Robotik Başarıları

FIRST Robotics Competition (FRC)

FIRST Vakfı tarafından 1992 yılından bu yana düzenlenen FIRST Robotics Competition’a her yıl dünyanın dört bir yanından robotik takımları katılıyor. FIRST Vakfı, FRC ile mühendisliğe ilgi çekici bir başlangıç olan robot yapımı sayesinde bilimi sevdirmeye dair pek çok yeniliği kapsayan vizyonunu hayata geçiriyor. FRC’de gençleri “gerçek yaşam mühendisliği” yolunda eğitmek adına çeşitli değerlendirme yöntemlerinden yararlanılıyor. Turnuvanın en prestijli ödülü ise “Chairman’s Award” olarak adlandırılıyor. Chairman’s Award için takımlar; robottan bağımsız bir şekilde FIRST mesajını ve STEM kültürünü nasıl aktardıklarına; teknolojinin gelişmesine sene boyunca yaptıkları çalışmalarla nasıl katkıda bulunduklarına göre değerlendiriliyor. Bölgesel turnuvalarda bu ödülü alan takımlar, FIRST Dünya Şampiyonası’na gitmeye hak kazanarak ülkelerini orada temsil ediyorlar.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri robotik takımları şimdiye kadar bölgesel ve uluslararası robotik turnuvalarında verilen en prestijli ödül olan Chariman's Award'u 5 kez almaya hak kazandı. Robotik takımları turnuvalarda toplamda 81 ödül kazandı. 

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Takımı INTEGRA 3646, Houston, ABD'de düzenlenen FRC Dünya Şampiyonası'nda 2017 ve 2019 yıllarında dünyanın en iyi üç FRC takımından biri seçilerek 2 kez Chairman's Award Finalist olmaya hak kazandı. 

INTEGRA 3646 ayrıca aynı şampiyonada Einstein Field'da şimdiye kadar ülkemizi 3 kez temsil eden tek Türk takımı oldu.

Dünyanın En Saygın Üniversiteleri Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Mezunlarını Seçiyor

Bahçeşehir Kolejinde yurt dışı üniversiteleri hedefleyen öğrenciler, lisenin ilk yılından itibaren uygulanan etkin yönlendirmelerle, süreci başarıyla tamamlıyor. Dünyanın saygın üniversiteleri her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce aday başvurusu alıyor. Öğrenim görmeye veya burslu öğrenim görmeye hak kazanacak adayları zorlu bir eleme süreci bekliyor. Öğrencilerin yalnızca akademik başarılarının yeterli olmadığı bu süreçte adaylar; ortaöğretimleri boyunca katıldıkları projeler, gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projeleri ve kişisel yetenekleriyle ilgili değerlendirmelere de tabi tutuluyorlar.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde Yurt Dışı Kabulleri Bir Gelenek

2011-2021 yılları arasında Fen ve Teknoloji Liselerinden mezun olan 120’yi aşkın öğrenci, aralarında Harvard, Stanford, MIT, Princeton, Brown, Cornell’ın olduğu 50’yi aşkın saygın dünya üniversitesinden burslu kabul aldı.

Ulusal ve Uluslararası Bilim Olimpiyatları

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen Bilim Olimpiyatları’nın amacı ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak, öğrencileri Ulusal Bilim Olimpiyatlarına hazırlamak ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarına katılımlarını sağlamaktır.

Her yıl hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yapılmaktadır. Matematik, Biyoloji, Fizik, Kimya ve Bilgisayar dallarında yapılan Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş ya da bronz madalya kazanan öğrenciler, üniversiteye ilk giriş sınavında bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız yerleştirilme veya ek katsayı hakkından yararlanırlar. Bilim Olimpiyatlarına katılan takımlardaki öğrencilerden seçilerek kategorilere göre oluşturulan Milli Takımlar, uluslararası bilim olimpiyatlarında ülkemizi temsil etme hakkı kazanır. Bahçeşehir Koleji öğrencileri, ülkemizi uluslararası arenada temsil ederek başarı kazanan pek çok Milli Olimpiyat Takımında yer almıştır. 

Ulusal ve Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda;

29 Altın Madalya

49 Gümüş Madalya

45 Bronz Madalya

7 Mansiyon Ödülü

 

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Öğrencileri Türkiye Fizik Milli Takımı ile

Uluslararası Fizik Olimpiyatına Damga Vurarak Türkiye'yi Gururlandırdı.

Uluslararası Fizik Olimpiyatl'nda Bahçeşehir Koleji Öğrencilerinden Gümüş ve Bronz Madalya

7- 15 Temmuz 2019 tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Fizik Olimpiyatı'nda (IPhO-lnternational Physics Olympiad) ülkemizi temsil eden takımda yer alan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Alkın Kaz ve aynı takımda yer alan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Yunus Emre Parmaksız gümüş; Berkin Binbaş ve Mert Ünsal bronz madalya almaya hak kazanarak ülkemizi başarıyla temsil ettiler.

Avrupa Fizik Olimpiyatlarından Altın Madalya ile Döndüler

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Alkın Kaz ve Yunus Emre Parmaksız;

31 Mayıs- 4 Haziran 2019 tarihleri arasında Letonya'nın başkenti Riga'da 35 ülkenin katılımıyla düzenlenen Avrupa Fizik Olimpiyatlarında 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanarak Avrupa Birincisi olan Türkiye Fizik Olimpiyat Takımı'nda da yer aldı.

Tübitak Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

Gençleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettikleri konuları araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere yenilikçi ve özgün çözümler üretebilmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması; biyoloji, fizik, kimya, matematik, coğrafya, değerler eğitimi, psikoloji, sosyoloji, tarih, Türk dili ve edebiyatı, yazılım ve teknolojik tasarım alanlarında öğrencilerin hazırladıkları özgün projelere açık olarak gerçekleştirilir. Projeler; özgünlük, yenilikçilik, yararlılık, uygulanabilirlik, özümseme ve hâkimiyet, kullanılan bilimsel yöntem gibi kriterlere göre değerlendirilir. Yarışmalarında derece alan projeler içinden seçilenler, dünyanın en büyük araştırma proje yarışması olan INTEL-ISEF’te (INTEL Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışması) ülkemizi temsil etme hakkı kazanmaktadır. Her yıl onlarca ülkeden öğrencinin katıldığı INTEL-ISEF, katılımcı ülkelerde ulusal düzeyde yapılan yarışmalarda derece alan takımların katılımına açık olduğundan, dünya finali özelliği taşıması nedeniyle önemlidir.

Bahçeşehir Koleji Öğrencileri Her Yıl TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarına

Projeleriyle Katılıyor, Geleceğe Yön Veriyor!

2010-2021 eğitim öğretim yılında TÜBİTAK lise öğrencileri araştırma projeleri yarışmalarında;

 

341 Geliştirilen Orijinal Proje Sayısı

141 TÜBİTAK Bölge Sergilerine Kabul Edilen Proje Sayısı

79 Patent ve Faydalı Model Başvurusu

TÜBİTAK Bölge Sergilerinde

22 Birincilik 16 İkincilik 9 Üçüncülük

 

Bölge Sergilerinde Alınan Dereceler:

Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Fizik, Teknolojik Tasarım, Değerler Eğitimi Alanlarında 1.’lik

Fizik, Biyoloji, Matematik, Teknolojik Tasarım Alanlarında 2.’lik

Biyoloji, Teknolojik Tasarım, Fizik, Matematik, Tarih, Yazılım Alanlarında 3.’lük

TÜBİTAK Türkiye Finallerinde

2 Birincilik 5 Üçüncülük 1 Teşvik

 

Türkiye Finallerinde Alınan Dereceler:

Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı Alanlarında 1.’lik

Fizik, Türk Dili ve Edebiyatı, Teknolojik Tasarım, Değerler Eğitimi, Yazılım Alanlarında 3.’lük

Teknolojik Tasarım Alanlarında Teşvik ödülü

2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı’nda ilk kez düzenlenen 2204-C Lise Öğrencileri Kutup

Araştırma Projeleri Yarışması’nda tüm Türkiye’den seçilen 80 finalistin 12’si Bahçeşehir Koleji liselerinden, 8’i Fen ve Teknoloji Liselerinden katılan projeler olarak belirlendi.

Ulusal ve Uluslararası Proje Yarışmaları

Ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen proje yarışmaları öğrencilerin, çeşitli branş ve konularda proje geliştirmeleri, projelerini sergilemeleri ve paylaşım ortamı sağlanarak bilgi alışverişi yapılması açısından önem taşımaktadır. Öğrencilerimiz düzenlenmiş ve düzenlenmekte olan bu yarışmalara katılım sağlayarak başarılar elde etmiştir. Ocak 2017 tarihinden itibaren Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde Türkiye’nin millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini temel hedefiyle gerçekleştirilen TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali bu organizasyon ve yarışmalara verilecek en iyi örneklerden biridir. Ayrıca yine Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından düzenlenen e-BİKO Bilişim Olimpiyatları, Prof. Dr. Fuat Sezgin Liseler Arası Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması, Anadolu Sigorta Hackathon, Trakya Kalkınma Ajansı ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Bir Fikrim Var” Yarışması, Waterloo Üniversitesi Matematik Yarışması, Salih Zeki Matematik ve Araştırma Projeleri yarışması, öğrencilerimizin projeleriyle katılarak başarı elde ettiği organizasyon ve yarışmalardan bazılarıdır.

Bahçeşehir Koleji Öğrencileri Ulusal ve Uluslararası Proje Yarışmalarına Katılıyorlar; Geleceğin Bilim İnsanları Olarak Projelerini Paylaşıyor, Ödüller Alıyorlar

lntel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışması (INTEL-ISEF)

ISEF (lnternational Science and Engineering Fair) Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışması, üniversite öncesi eğitimde dünyanın en büyük uluslararası araştırma yarışmasıdır. Her yıl 75'in üzerinde ülkeden yaklaşık 1700 öğrenci birbirinden ilginç projelerini sergiliyor ve yarışıyorlar. Her yıl kendi ülkelerinde düzenlenen bilim yarışmalarında en iyi dereceleri alan öğrenciler ISEF'e katılma şansını elde ediyor. Bir çeşit dünya finali niteliği taşıyan ISEF, gençlere uluslararası alanda projelerini bilim adamlarına sunma, birçok ödül ve burs olanağı elde etme şansı sunuyor.

2012 lntel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışması'nda (INTEL-ISEF)

Tansel Baran Yaşar 3'Iük ödülü alarak ülkemizi temsil etti.

 

2021 lntel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışması'nda (INTEL-ISEF)

Olcay Oransoy Matematik dalında "Özel Ödül" aldı.

 

2021 ESA Moon Camp Challenge Yarışması

Samsun Atakum Fen ve Teknoloji Lisesi Cosmos Kulübü, Airbus Foundation ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ortaklığında düzenlenen Moon Camp Challenge'ın ileri kategorisinde tasarladıkları Ay Kampı ile Dünya 2.'si unvanı almaya hak kazandı.

2020 NASA Space Apps Challenge yarışması

NASA tarafından 2012 yılından beri düzenlenen dünyanın herkese açık ve en büyük hackathon'u unvanına sahiptir.

Bu yıl online olarak yapılan ve Türkiye'de beş merkezde toplamda 263 takımın yarıştığı hackaton'da yarışmacılar, 48 saat boyunca Dünya'da ve uzayda karşılaştığımız problemlere çözümler ürettiler.

8 Bahçeşehir Koleji takımı, farklı bölgelerde ilk 3'e giren toplam 15 takımın içinde yer almaya hak kazandı. Dereceye giren 8 Bahçeşehir Koleji takımından 5'i, büyük ödül için küresel aday olarak seçilerek ülkemizi temsil etme şansı yakaladı.

34 özgün proje başvurusu 

Bölge Yarışma Sonuçları

2 Birincilik

2 İkincilik

2 Üçüncülük

 

4 Fen ve Teknoloji Lisesi takımımız "Küresel Aday" olarak uluslararası platformda Türkiye'yi temsil etme şansı yakaladı.

 

2018-2020 TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Yarışmaları

66 Özgün proje başvurusu

11 Kategoride 26 ön elemeyi geçerek yarışmaya hak kazanan proje sayısı

12 Finalist proje

 

"UÇAN ARABA TASARIM YARIŞMASI"

Serbest Kategoride Türkiye 1.'si

 

"İNSANLIK YARARINA TEKNOLOJİ-AFET YÖNETİMİ" kategorisinde

Türkiye 3.'sü EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ kategorisinde Jüri özel Ödülü

&
 

Paylaşın