Eğitim Birimleri

Eğitimsel Geziler

Bahçeşehir Okullarında geziler tamamen ders içeriğine göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği kazanımlar gözönünde bulundurularak düzenlenir. Genel Müdürlük tarafından organize edilen gezilerin dışında, okullarımız atölye çalışması yapmak için, yani yerinde ve görerek eğitim vermek amacıyla, öneri gezi dosyasından istedikleri yere ya da yerlere gezi düzenleyebilirler. Bu gezilerden özellikle yurt dışı ve şehir dışı olanlarda Genel Müdürlük tarafından onaylanmış firma ya da firmaların sunduğu saatli program uygulanır. Veli, çocuğunun gezi sürecinde ne zaman nerede olduğunu, gezi öncesi kendisine verilen bu programdan takip edebilir; dilediğinde gezide görevli yönetici veya görevli öğretmenimizi arayarak bilgi alabilir. Geziye katılan öğrencimizin ne zaman nereyi gezeceği, nerede hangi yemeği yiyeceği, hangi otelde konaklayacağı ve mola vereceği dahi kendisine verilen saatli programda yer alır. Öğrencimiz gezi başlangıcında okul bahçesinde velisinden teslim alındığı gibi gezi sona erdiğinde de yine okul bahçesinde velisine teslim edilir.

Yaratıcı Yazma ve Okuma Atölyesi

Yaratıcı Yazma ve Okuma Atölyesi çalışmaları ile öğrencilerimize okuma alışkanlığı aşılarken, hayal kurma, merak etme, sorgulama, problem çözme, grup içinde kendini ve fikirlerini rahatça ifade edebilme gibi pek çok beceriyi aynı anda kazandırıyoruz. Öğrencilerin okudukları kitapları drama yoluyla canlandırdığı ve ayrıca her hafta usta bir yazar, editör, senarist, drama eğitmeni, edebiyat eleştirmeni veya ünlü çizerin konuk olduğu Yaratıcı Yazma ve Okuma Atölyesinde öğrencileri farklı zenginliklerle buluşturarak onların okuma ve yazma becerilerini geliştiriyor, okumaya ve yazmaya değişik açılardan bakmalarını sağlıyoruz.

Internatıonal Offıce

Bahçeşehir Okulları International Office’in faaliyet alanları:

  • Yurt Dışı Üniversite Eğitim Danışmanlığı
  • Lise Değişim Programları
  • Yurt Dışı Yaz ve Kış Okulları
  • Yurt İçi ve Yurt Dışı Eğitim ve Kültür Gezileri
  • Üniversite Tanıtım Gezileri
  • Uluslararası Konferanslar

Yaz ve Kış Okulları

Çağın gereklerine uygun becerilerle donanmış dünya vatandaşları yetiştirmeyi hedefleyen Bahçeşehir Okullarının, bu vizyonu hayata geçirmek anlamında gerçekleştirdiği en önemli projelerden birisi de Yaz ve Kış Okullarıdır.

Bahçeşehir Okulları öğrencileri, yaz ve kış aylarındaki tatil dönemlerinde eğitimlerine yurt dışında devam edebilirler. Çift Dilli Eğitim Sistemiyle İngilizcede anadil becerisini kazanan ve okulumuzun Dünya Vatandaşlık Stratejisi doğrultusunda dünya vatandaşları olarak yetişen Bahçeşehir Okulları öğrencileri, yaz ve kış okullarına katılarak İngilizce kazanımlarını pekiştirme fırsatı bulur. Yaz ve Kış Okullarına 9-17 yaş arası öğrenciler katılabilir.

Öncelikle öğrencilere yabancı dide pratik yapma imkanı sunan bu program, seyahat edilen ülkenin sosyal ve kültürel atmosferini solumak, okullarındaki yaşama tanıklık etmek, farklı ülkelerden arkadaşlar edinmek gibi birçok başka imkan da sunan ufuk açıcı bir deneyim.

Yaz döneminde, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli lise ve üniversitelerle işbirliği içinde, 15 günlük seyahatler şeklinde organize edilen program süresince öğrenciler, Bahçeşehir Okullarının bu program çerçevesinde ortaklık kurduğu çeşitli dünya okulları ve üniversitelerinin yurtlarında konaklıyorlar. Gidilecek ülke ve okul, öğrencilerin talepleri doğrultusunda, bağlı bulundukları Bahçeşehir Okulları tarafından belirleniyor. Alternatiflerden bazıları şunlar: UCLA/ Los Angeles, California StateUniversity/Los Angeles, Columbia University/Manhattan, University of Hawaii Manoa/ Hawaii, York University/Toronto, Eastbourne School/Eastbourne, BrunelUniversity/Londra, Brighton College/Brighton.

Öğrenciler, ilk gün yapılan seviye tespit sınavından sonra başka ülkelerden gelen kendi seviyelerindeki öğrencilerle birlikte çokuluslu gruplar halinde, haftada 20 saatlik, konuşma ve doğru telaffuz odaklı bir dil eğitimi alıyorlar. Öte yandan yurt dışı seyahat deneyimi kazanıyor, farklı ülkelerden arkadaşlar ediniyor, değişik mutfakları ve kültürleri tanıyor, meslek seçimlerinde daha kararlı olmalarını sağlayacak bir vizyon kazanıyor ve ayrıca unutulmayacak anılarla dolu bir tatil geçiriyorlar.

Uluslararası Konferanslar

International Office ayrıca dünyanın önde gelen fikir liderleri, tanınmış akademisyenleri ve alanlarında fark yaratmış uzmanlarının konuşmacı olarak katıldığı uluslararası konferanslar düzenleyerek öğrencilerine dünya vizyonu kazandırmayı ve onların ufuklarını genişletmeyi hedefliyor.

&
 

Paylaşın