21 Mart 2018

17 MART’TA GERÇEKLEŞEN BAHÇEŞEHİR KOLEJİ FEN VE TEKNOLOJİ LİSELERİ KABUL SINAVINA 10 BİN ÖĞRENCİ KATILDI

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri Kabul Sınavı Türkiye genelindeki Bahçeşehir Koleji kampüslerinde 17 Mart’ta online olarak gerçekleştirildi. 2017-2018 eğitim öğretim yılında 8. sınıftan mezun olacak öğrencilerin katılımına açık olarak düzenlenen sınava Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde öğrenim görmek isteyen 10 bin öğrenci katıldı.

Geleceğin bilim ve teknoloji liderlerini yetiştirmek amacıyla çok yönlü ve yenilikçi fen ve teknoloji eğitimi veren Türkiye genelindeki Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde öğrenim görmek isteyen aday öğrenciler, Türkiye’nin ilk lise kabul modeli Apply FenTek’le çok aşamalı bir değerlendirmenin ardından bu okullarda okumaya hak kazanıyor.

Apply FenTek kabul modelinin ilk aşaması olan online kabul sınavı bu yıl 17 Mart tarihinde Bahçeşehir Koleji kampüslerinde gerçekleşen sınavın sonuçları 13 Nisan’da açıklanacak. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri Kabul Sınavında başarılı olan adaylar, 23 – 30 Nisan tarihleri arasında Bahçeşehir Koleji Akademik Kurulu tarafından düzenlenecek mülakatlara katılmaya hak kazanacak. 2 Mayıs’ta açıklanacak mülakat sonuçlarının ardından şartlı kayıt kabul hakkı kazanan öğrenciler, 2 Haziran’da MEB tarafından düzenlenecek Liselere Kayıt Sistemi (LKS) sınavına girecek ve aldıkları puanlara göre ek eğitim bursları almaya hak kazanacaklar.

Online sınav ile öğrencilerin Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere üç temel branşta beceri ve yetkinliklerinin ölçülmesi  ve öğrencilerin Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri için belirlenen yeterliliklere sahip olma durumlarının belirlenmesi hedefleniyor. 1 Mart 2018 tarihine kadar uygulanacak olan 8. sınıf MEB müfredatı kapsamında hazırlanan çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulardan oluşan sınav için öğrencilere 120 dakika süre verildi. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri Kabul Sınavında öğrencilerin üzerine düşecek olan bilişsel yükü azaltmak için metin tabanlı soruların yanı sıra, video, ses ve görsel öğeleri içeren sorular hazırlandı. Çoktan seçmeli soruların yanı sıra öğrenciler, soruların özelliklerine göre sürükle bırak ve çizim araçlarını kullanarak soruları cevapladılar.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde öğrenim görmek isteyen adaylar;  bu yıl 17 Mart Cumartesi günü online olarak kampüslerde gerçekleşen Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri Kabul Sınavında aldıkları puan ve liselere kayıt sistemi sınavında aldıkları puanın yanı sıra kişisel hedeflerini, projelerini, bugüne kadar gerçekleştirdikleri çalışmaları içeren portfolyoları ve Bahçeşehir Koleji Akademik Kurulu tarafından bire bir gerçekleştirecek mülakatla değerlendiriliyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Yenilikçi Eğitim Geliştirme Araştırma Merkezi (YEGAM) Başkanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz: “Öğrencilerin anlama, kavrama, yorumlama gibi üretim becerilerini ölçecek sorulara yer verildi.”

17 Mart Cumartesi günü Türkiye genelindeki Bahçeşehir Koleji kampüslerinde eş zamanlı olarak bilgisayar üzerinden online olarak gerçekleştirilen Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri Kabul Sınavı için gazetecilere açıklamalarda bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı ve YEGAM Başkanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz, sınavda öğrencilerin anlama, kavrama, yorumlama becerilerini ölçecek sorulara yer verildiğini, Apply FenTek ile öğrencilerin kendilerini tanıtmalarının beklendiğini belirtti.

“Sınav, tamamen online olarak gerçekleştirildi.”

Öğrencilerin Türkiye’deki tüm Bahçeşehir Koleji Kampüslerinden başvuru yaptığını belirten Karadeniz, “Sınavımız Türkiye genelinde aynı anda gerçekleştirildi. Tamamen online gerçekleştirilen sınavda Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarından öğrencilerin anlama, kavrama, yorumlama gibi üretim becerilerini ölçecek sorular soruldu.” diye konuştu.

İlk Mezunlar Google, Amazon Gibi Dünya Devlerinde Kariyerlerini Sürdürüyor

Türkiye’de STEM eğitiminin uygulandığı ilk lise olma özelliğini taşıyan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri, 2006 yılında açılan ilk kampüsünün ardından Türkiye genelinde açılan yeni kampüslerle 2018-2019 eğitim öğretim yılına 14 kampüsle merhaba demeye hazırlanıyor. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri, Bahçeşehir Koleji ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle bu okullar için özel olarak hazırlanan ve MEB tarafından onaylanan müfredatıyla 2006 yılından bu yana Türkiye’de fen ve teknoloji eğitimine yeni bir bakış açısı getiriyor. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri mezunları MIT, Stanford, Yale gibi dünyanın saygın üniversitelerinden burslu kabul alıyor; kariyerlerine Google, Amazon gibi dünya devi firmalarda başlıyor. 

&
 
 
 

Paylaşın