Şubat

 
 
15 Şubat 2017

BAHÇEŞEHİR FEN VE TEKNOLOJİ LİSESİ VE ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ MAHSUR KALAN KÖPEK “KUYU” İÇİN SEFERBER OLDU

Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi ve Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Anadolu Lisesi Öğrencileri Kuyuda Mahsur Kalan Köpeğin Kurtarma Çalışmalarına Robotik Kolla Destek Verdi

Düştüğü 70 metrelik sondaj kuyusunda mahsur kalan ve 12 gündür kurtarma çalışmaları devam eden yavru köpek Kuyu, 15 Şubat’ta sabahın erken saatlerinde İstanbul İtfaiyesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve hayvan hakları savunucuları tarafından yürütülen kurtarma çalışmasıyla kuyudan sağlıklı olarak çıkarıldı.

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı INTEGRA 3646 ve Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Anadolu Lisesi FRC takımı Adroit Androids 6025, 6 saat içinde robot kol tasarladı

Robotik çalışmalarıyla bugüne kadar önemli robotik turnuvalarından ödüllerle dönen ve başarılarıyla dünyanın saygın üniversitelerinden burslu kabul alan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi ve Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Anadolu Lisesi öğrencileri, “Kuyu” adı verilen yavru köpeğin kurtarma çalışmalarındaki katkıları nedeniyle büyük takdir kazandı.

Kurtarma çalışmalarının son gününde AFAD’a ulaşarak kurtarma çalışmalarına katkıda bulunmak istediklerini belirten Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı INTEGRA 3646 ve Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Anadolu Lisesi FRC takımı Adroit Androids 6025, AFAD’dan aldıkları bilgiler doğrultusunda kısıtlı sürede çalışmaya başladı. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi ve Anadolu Lisesi öğrencileri, 6 saat içinde kuyunun özelliklerine göre hazırladıkları robotik kol ile Beykoz’daki kurtarma çalışmalarına katıldı. İlk denemede köpeği yakalayan ancak robotik kolun kısa kalması nedeniyle yavru köpeğe zarar vermemek için çalışmayı durduran INTEGRA 3646 ve Androit Androids 6025 ekipleri, çalışmak için okullarına geri döndü. Robotik kol üzerinde çalışarak gerekli değişiklikleri yapan robotik ekipleri, gece geç saatlerde Beykoz’a doğru yola çıktıklarında köpeğin İstanbul İtfaiyesi, AFAD, hayvan hakları savunucuları ve gönüllülerin yürüttüğü çalışmada, Türkiye Taşkömürü İşletmeleri’nin kullandığı pnömatik piston yardımıyla kurtarıldığı haberini aldı. 

Robotik Takımları ile Dünyaya Adını Duyuran Fen ve Teknoloji Lisesi

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi ve Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan robotik takımları dünyanın en önemli robotik turnuvalarından ödüllerle dönüyor. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik takımı INTEGRA 3646 son olarak 2016 yılında New York’ta düzenlenen First Robotics Competition’da büyük ödül Chairman’s Award’u almaya hak kazandı.

&
 
 
 

Paylaşın