29 Mart 2018

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ANADOLU LİSESİ ROBOTİK TAKIMI ANDROIT ANDROIDS DÜNYA ROBOTİK ŞAMPİYONASI’NDA ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK

2018 FIRST Robotics Competition lowa Bölgesel Yarışması’nda “Winner Alliance” ve “Chairman’s Award” ödüllerini alan Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Anadolu Lisesi robotik takımı Androit Androids, 18-21 Nisan tarihlerinde Houston’da gerçekleşecek FIRST Robotics Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Anadolu Lisesi robotik takımı Androit Androids, başarılarına yenisini ekleyerek 21-24 Mart tarihlerinde ABD’de düzenlenen 2018 FIRST Robotics Competition lowa Bölgesel Yarışması’nda “Winner Alliance” ile robot ve proje alanında diğerlerine rol model olan takımlara verilen büyük ödül “Chairman’s Award”u alarak Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.  Takım üyelerinden Berk Oytun Bozoğlu ise yarışmada FIRST değerlerine uygun takım üyelerine verilen “FIRST Dean’s List Finalist Award” ödülüne layık görüldü.

Turnuva için altı haftalık hazırlık maratonu

1992 yılından bu yana ABD’de düzenlenen turnuvalarda her yıl farklı tema ve robot oyunu açıklanıyor. Bu yılın teması olarak belirlenen “Power Up” her yıl olduğu gibi tüm dünyaya aynı anda canlı yayınla açıklandı. Bu yayınla birlikte tüm takımlara robotlarını tasarlamaları için altı haftalık süre verildi. Tüm dünyada robotik takımları, verilen altı haftalık sürede en iyi strateji ile verilen görevleri yapabilecek özgün robotlarını üretmeyi hedefleyerek çalışmalarına başladı. Androit Androids de bu süreçte robotlarını üç boyutlu çizim programlarını kullanarak tasarlayıp üretim aşamasına geçerek altı hafta içinde son haline getirdiler ve paketleyerek ABD’ye göndererek turnuvaya katılmak üzere ABD’ye hareket ettiler. 21-24 Mart tarihleri arasında ABD Iowa’da düzenlenen yarışmalarda sahada dünyanın çeşitli yerlerinden robotik takımlarıyla mücadele eden Androit Androids, başarılı tasarımlarıyla sahada zorlanmadan üstünlük sağladı.

Dünyanın dört bir yanından binlerce robotik takımının mücadele ettiği robotik turnuvalarında açıklanan yılın temasına ve robot oyununa uygun olarak hazırlanan robotlar önce bölgesel turnuvalarda yarışıyor. Bölgesel turnuvalarda başarılı olan takımlar, Dünya Şampiyonası’nda karşı karşıya geliyor. Robotların saha içinde bulunan terazilerin kollarına yerden ve yükleme istasyonlarından aldıkları küpleri koymaları ve kendi lehlerine olacak şekilde ağırlık üstünlüğünü elde tutmaları bekleniyor. Oyunun sonunda robotların yerden 30 cm yüksekliğe tırmanma görevini başarıyla gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Androit Androids Başarılarına Her Yıl Yenisini Ekliyor

Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nde üç yıl önce kurulan Adroit Androids, 2016 yılında katıldığı Alamo Teksas Bölgesel Yarışması’nda Rookie All Star Award’u 

(En İyi Çaylak Ödülü) alarak St. Louis Dünya Şampiyonası’nda yarışmaya hak kazandı. Burada ise Rookie Inspiration Award’u (En İlham Veren Takım Ödülü) alarak Türkiye’deki robotik takımları arasından Dünya Şampiyonası’nda ödül alan ilk Türk takımı oldu. 2017 yılında katıldığı California / San Diego da gerçekleşen bölgesel yarışmada ise  Engineering 

Inspiration Award (Mühendislikte ilham) ödülünü almaya hak kazanan Adroit

Androids, ülkemizi bir kez daha Dünya Şampiyonası’na taşıyarak gururlandırdı.

Androit Androids’in başarısıyla ilgili konuşan Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Anadolu Lisesi Müdürü Nilüfer Özsoy takım kurulduğundan bu yana öğrencilerin gece gündüz demeden çalıştıklarını ve başarılarına tanıklık etmekten gurur duyduğunu söyledi. Nilüfer Özsoy sözlerine şöyle devam etti: “Öğrencilerin her şeyden önce bir ekip olmaları, farklı aşamalarda her birinin bir diğerine liderlik etmesi, karşılaştıkları sorunları çözmek için strateji geliştirmeleri ve sponsorluk görüşmelerini gerçekleştirerek sonuca ulaşmaları bu yarışmanın en önemli kazanımlarıdır. Androit Androids azimle, yılmadan üç yılda birbirinden güzel başarılara imza atarak ülkemizi ve Bahçeşehir Kolejini tüm dünyada en iyi şekilde temsil ettiler. Kendilerini içtenlikle kutluyorum.”

&
 
 
 

Paylaşın