13 Şubat 2018

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ İZMİR 50. YIL KAMPÜSÜ’NÜ 2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA AÇIYOR

İstanbul Bahçeşehir’deki ilk kampüsünü 1994 yılında açan Bahçeşehir Koleji, “Kaliteli eğitim her çocuğun hakkıdır” sloganı ile benimsediği eğitim anlayışını Türkiye’nin her köşesine ulaştırmayı hedefliyor. Türkiye genelinde 48 ilde 101 kampüs ve 50 bine yakın öğrenciye eğitim veren Bahçeşehir Koleji, eğitim yatırımlarına devam ediyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında İzmir’deki 5’inci Bahçeşehir Koleji kampüsü olacak Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü, düzenlenen lansmanla tanıtıldı. Çiçekli’de yapımı devam eden kampüste, İzmir’in tek Fen ve Teknoloji Lisesi de yer alacak.

Bahçeşehir Koleji, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Bornova Çiçekli'de, 30 bin metrekare alana kurulu içinde İzmir’in tek Fen ve Teknoloji Lisesi'nin de bulunduğu İzmir 50. Yıl Kampüsü’nü  hizmete açıyor. Güzelbahçe’de eğitime devam eden Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü’nde eğitime devam edecek. Öğrencilerin özel bir sınavla alınacağı Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi’nde 21 laboratuvarda, Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri için özel olarak oluşturulmuş MEB onaylı müfredat uygulanacak. İnsansız hava aracından robot yapımına kadar farklı alanlarda çalışmaların yapılacağı İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi hakkında konuşan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, "Ülkemizde neden bir Harvard olmasın?" dedi. İş adamı Mehmet Gökdemir ile gerçekleştirilen protokol kapsamında sınavla İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi’nde okumaya hak kazanan öğrencilere 5 yılda 1 milyon 250 bin liralık burs desteği verilecek.

Enver Yücel: Ülkemizde neden bir Harvard olmasın

Geçen yıl Güzelbahçe’de açtıkları Fen ve Teknoloji Lisesi yerleşkesini fiziki olarak daha iyi şartlar sağlamak üzere İzmir 50. Yıl Kampüsü’ne taşıyacaklarını belirten Yücel, Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinin Türkiye’ye yeni bir fen eğitimi yaklaşımı kazandırdığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: "Bahçeşehir Koleji STEM eğitimi ile öğrencilerine problem çözme, proje geliştirme ve fikirlerini üretime dönüştürme becerisi kazandırıyor. Günümüzde fen liseleri kuruluştaki amacına hizmet edemiyor. Bahçeşehir Koleji olarak teknoloji üretecek bir nesil yetiştirmek için bugünün anlayışına göre Türkiye’de STEM eğitimi veren ilk liseler olan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerini kurduk. Burslu olarak öğrenci almaya çalışıyoruz. Okulumuza kabul edeceğimiz öğrenciler için ayrı bir sınav yapacağız. Bilim insanı olmak için sınavın içeriğinin farklı olması lazım. Mevcut müfredatın dışında bir sistemimiz var. Ülkemizde neden bir Harvard olmasın. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerine, burada verdiğimiz eğitimle potansiyellerini bir üst basamağa taşıyacağımız çocukları sınavla, özenle değerlendirerek alacağız."

Eğitim ve İş Dünyası Güçlerini Birleştirdi

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, kampüsün tanıtım toplantısı  öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelerek Bahçeşehir Kolejinin nitelikli eğitimi yaygınlaştırmak amacıyla sürdürdüğü eğitim yatırımlarından bahsetti. Basın toplantısı öncesi Enver Yücel ile Gökdemir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gökdemir arasında bir iş birliği protokolü imzalandı. İşadamı Gökdemir, 2018- 2019 eğitim öğretim yılında Çiçekli’de açılacak Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü’nde öğrenim görecek öğrencilere yıllık 250 bin lira burs desteği sağlayacak. 5 yıl süresince bu desteğin devam edeceğini ve Türkiye’de ilk kez bir iş adamının özel bir okula destek sağladığını belirten Enver Yücel, "Bu bir ilktir. Bir işadamı özel bir eğitim kurumuna destek oluyor. Burs vererek başarılı öğrencileri okutacak. 12 yıl önce Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinden mezun olan öğrencilerimiz bugün dünyanın saygın üniversitelerinde eğitimlerini tamamlayıp istihdama katıldılar. Biz bilim insanı olmak isteyen gençlere 21. yüzyılın eğitimini verecek bir lise kurmak istedik. Bunun için ABD'deki bir okulu örnek aldık. İstanbul’da 2006 yılında açtığımız Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan okulu oldu" dedi.

Mehmet Gökdemir: “Buradan mezun olan çocukların dünya çapında ses getirecek çalışmalara imza atacağına inanıyorum.”

Bahçeşehir Koleji ile 5 yılda 1 milyon 250 bin liralık bağış protokolüne imza atan Gökdemir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gökdemir, nitelikli fen ve teknoloji eğitimini desteklemek istediğini söyleyerek; "Bireysel anlamda yapılan katkıların yanı sıra eğitim ve iş dünyası olarak güçlerimizi birleştirerek hayata geçirdiğimiz bu projede başarılı öğrencilere destek vereceğiz. Buradan mezun olan çocukların dünya çapında ses getirecek çalışmalara imza atacağına inanıyorum" diye konuştu. Mehmet Gökdemir ile imzalanan protokol için düzenlenen basın toplantısında konuşan Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, bilim insanları ve teknoloji liderleri yetiştirmek için yola çıktıklarını söyleyerek "Gençler fen liselerindeki eğitim yapısıyla potansiyellerini değerlendiremiyor. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri için özel olarak hazırladığımız ve Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla hayata geçirdiğimiz eğitim müfredatımızla öğrencilerimizi proje ağırlıklı bir eğitim yapısıyla buluşturduk. Bahçeşehir Koleji olarak dünya standartlarında imkanlar sunduk" dedi.

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü İçin Renkli Tanıtım

Basın toplantısının ardından İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Bahçeşehir Koleji yöneticileri, eğitimciler, öğrenci ve velilerin katılımıyla Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsünün tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Öğrencilerin müzik dinletisiyle başlayan tanıtım toplantısı, 2006 yılında ilk Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi kampüsü olarak kurulan  Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nin Müdürü Tolga Yıldız’ın projelerle ilgili sunumunun ardından Ege Bölge Koordinatörü Zeynep Hülagu’nün konuşmasıyla devam etti. Toplantıda katılımcılara hitap eden Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, öğrenmeye açık eğitimcilerle çalışacaklarını belirterek velilerden de destek ve iş birliği istedi. İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi de nitelikli eğitimin önemine dikkat çekerek özel eğitim kurumlarının desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü’nde STEM Center ve STEM+A eğitim modeli uygulamaları için hazırlanan laboratuvarlar, robotik ve drone atölyelerinin yanı sıra kapalı yüzme havuzu, açık ve kapalı spor alanları, tenis kortları ve doğa yürüyüş yolları bulunacak. Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü adını alacak yerleşkenin yapımı Mayıs ayında tamamlanarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında eğitime başlanacak. Bahçeşehir Kolejinde Erken Çocukluk Eğitiminden itibaren tüm kampüslerde uygulanan STEM+A eğitiminin temelinde farklı disiplinlerin birlikte kullanılması, proje hazırlanması ve bu projelerin üretime dönüşerek hayata geçirilmesi yer alıyor. Bir disipline ait özet bilgi ve becerilerin en az bir diğer fen, teknoloji, mühendislik ve matematik disipliniyle bütünleştirilerek öğretilmesi olarak tanımlanan STEM eğitiminin Türkiye’de öncülüğünü yapan Bahçeşehir Koleji bu model ile geleceğin problemlerini çözen, yaratıcı düşünen bireyler yetiştirmeyi hedefliyor. Yaklaşık 65 milyon liraya mal olacak Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsünde bir öğrencinin maliyeti ise yıllık 8 bin dolar civarında olacak. Öğrenciler okula kabul edilirken çoktan seçmeli ve ucu açık soruların bulunduğu sınava girecek. Sınavla adaylar çok yönlü bir değerlendirmeye tabi tutulacak, yorum yapabilme kabiliyetleri ölçülecek. 17 Mart 2018’de Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinde kabul sınavı yapılacak.

&
 
 
 

Paylaşın