12 Şubat 2019

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ULUSAL BİLGİSAYAR OLİMPİYATI DÜZENLEDİ

Bahçeşehir Koleji, teknolojinin gelişmesiyle birlikte gençlerin bilgisayar bilimine artan ilgisini doğru yönlendirmek amacıyla “Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı” gerçekleştirdi. 9-10 Şubat tarihlerinde Bahçeşehir Koleji Atakent Tema Kampüsü’nde düzenlenen olimpiyata Türkiye’nin 14 farklı şehrinden 60 öğrenci katıldı.

Bahçeşehir Koleji Atakent Tema Kampüsü’nde gerçekleştirilen “Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı’nda Türkiye’nin 14 farklı şehrinden 60 öğrenci ter döktü. İki gün süren olimpiyatın ilk gününde yarı finale yükselen öğrenciler, kendilerine verilen soruları kodlama yaparak cevaplamaya çalıştı. 5 saat süren final maratonunda ise öğrenciler kıyasıya mücadele etti.

Yüzde 80'i matematik üzerine kurulu ve online yapılan yarışmada, salona yerleştirilen ekranlarda öğrenciler hem rakiplerini hem de kendilerinin nerede olduklarını takip etti. Dereceye giren ilk üç öğrenci altın, gümüş ve bronz madalya aldı. Altın ve gümüş madalya kazanan öğrenciler aralık ayında yapılması planlanan Bahçeşehir Koleji Uluslararası Yazılım ve Bilgisayar Olimpiyatı'na katılmaya hak kazandı.

Bilgisayar ve kodlama alanında yapılan olimpiyatların çok zorlu olduğunu ve iyi bir altyapı istediğini ifade eden Bahçeşehir Koleji Atakent Tema Kampüsü Müdürü Timothy Timur, olimpiyatı düzenlemekteki amaçlarını şu ifadelerle belirtti:

“Ulusal olarak TÜBİTAK’ın dışında bu alanda olimpiyat düzenleyen başka kurum yok. Yazılım ve bilgisayar konusunda soru üretebilecek, bu olimpiyatı yapabilecek insan sayısı çok az. Çocukların TÜBİTAK’ın dışında bilgisayar ve yazılım konusunda beslenebilecekleri çok fazla kaynak ve pratik yapacakları bir alan yok. Bu olimpiyatı düzenlememizdeki en önemli amacın bu alandaki eksiklikler olduğunu söyleyebilirim.”

“Avrupa’da ülkemizi temsil edeceğiz”

Kurum olarak anaokulundan üniversiteye kadar kodlama eğitimleri verdiklerini ve bu olimpiyatla birlikte bu işin neresinde olduklarını görmek istediklerini kaydeden Timur, “Eksikliklerimizi ve neyi başardığımızı öğrencilerimiz açısından görmek istedik. Bunun yanı sıra bu alanlarda eğitim veren öğretmenlerimizin ne kadar yeterli olduğu, eksikleri varsa nasıl daha iyi düzeye getirebileceğimizi görmeyi amaçladık. Ayrıca ulusal bazdaki bu olimpiyatın ardından uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil etmek istiyoruz. Ulusal olan bu olimpiyatta dereceye giren yarışmacılarımızı bu olimpiyatın ikinci ayağı olan uluslararası olimpiyata davet edeceğiz. Avrupa’da da bilgisayar ve yazılım olimpiyatı yapan başka bir organizasyon yok. 2019 Aralık ayında bu olimpiyatının uluslararası kısmını gerçekleştireceğiz. Her ülkenin milli takımlarının kıyasıya yarışacağı yarışta ülkemizi gururla temsil edeceğiz” diye konuştu.

“Sorular hayal gücü gerektiriyor”

Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi 12. sınıf öğrencisi ayrıca Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Takımı INTEGRA’nın yazılımcısı Bilge Kağan Ünal, “ Yıllardır bilgisayar olimpiyatlarına katılıyorum.  Hayal gücü gerektiren soruları çözümlemek, uğraşmak keyif veriyor. Eskiden dışa dönük biriydim, bilgisayarı arkadaşım olarak görüyordum. Daha sonra kod yazmayı keşfettim. Bilgisayarda bir şeyler üretmeyi seviyorum. Bu beni bilgisayara iten en büyük neden diyebilirim. İleride bilgisayar üzerine çalışmalar yürütmek istiyorum” dedi.

 “Ülkeme altın madalya kazandırmak istiyorum”

“TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda bilgisayar dalında altın ve gümüş madalyanın sahibi olan İzmir Koleji öğrencisi Tahsin Enes Kuru ise, “Yarışmada matematiksel problemler verildi. Bu problemleri çözen kodlar, programlar yazdık. O programların çalışmasına göre belli puanlar kazandık. Hedefim bilgisayar mühendisi olmak. Günde 5-6 saat çalışıyorum. Bu tarz olimpiyatlarla da kendimi algoritmik olarak geliştirme fırsatı buluyorum. Uluslararası olimpiyatlarda ülkemi temsil ederek, madalya kazandırmak istiyorum” şeklinde konuştu.

&
 
 
 

Paylaşın