Temmuz

 
 
01 Temmuz 2016

BAHÇEŞEHİR OKULLARI HİSSE DEVRİ

Bahçeşehir Okulları, 1994 yılında İstanbul Bahçeşehir’de kurulmuş ve kısa sürede eğitim kalitesini göstermiştir. Sonraki dönemlerde ise “Kaliteli eğitim her çocuğun hakkıdır” anlayışıyla eğitimdeki bu kalitesini tüm Türkiye’ye yaymayı hedeflemiştir. Eğitim kalitemize, anlayışımıza ve vizyonumuza inanıp güvenen dünyanın en büyük fonlarından Carlyle Grup 2012 yılında şirketimize ortak olmak suretiyle yatırım yapmıştır.

 

Bu süreç içerisinde eğitim öğretim misyonumuz ve vizyonumuza saygı duyulmuş, 4 yılı aşan bir sürede başarılı bir ortaklık gerçekleştirilmiştir. Bu sürede; kampüs sayımız 69’a, öğrenci sayımız 53.000’e, çalışan sayımız 5.200’e ulaşmıştır.

 

Yine bu 4 yılı aşan sürede yatırım ortaklığında elde edilen kaynak sadece sayısal büyümeye değil, kaliteli eğitime de Türkiye’de benzeri görülmemiş bir yatırım yapılmasına olanak sağlamıştır. Bugün STEM+A, KÖM, Çift Dilli, Dijital Eğitim gibi dünyanın önde gelen ülkelerinde uygulanan eğitim sistemlerinin Türkiye’de yerleşmesine öncülük eden Bahçeşehir Okulları, akademik başarısıyla da Türkiye’nin zirvesinde yer almaktadır.

 

Carlyle Grup’un hisselerini satma niyeti olduğu 6 ay önce gündeme gelmiş  ve alıcılarla görüşmeler başlamıştır. Çeşitli potansiyel alıcılarla görüşmeler yapılmış, nihayetinde Enver Yücel ve Hüseyin Yücel tarafından öncelikli satın alma hakkı kullanılarak hisseler satın alınmış ve nihai imzalar taraflarca atılmıştır. 30 Haziran 2016 tarihi itibarıyla Carlyle Grup’a ait olan hisselerin tamamı Enver Yücel ve Hüseyin Yücel tarafından devralınmıştır.

 

Dolayısıyla Bahçeşehir Okulları Enver Yücel’in kuruculuğunda ve Yönetim Kurulu Başkanlığında faaliyetlerine ve istikrarlı büyümesine devam edecektir. Büyüme ve ülkemizin her köşesine kaliteli eğitimi götürme ilkemiz doğrultusunda önümüzdeki 5 yıllık dönem içerisindeki hedeflerimiz şu şekildedir:

 

  • 69 olan kampüs sayımızı 100’e çıkarmak.
  • 5.200 olan çalışan sayımızı 11.500’lere yükselterek ülkemiz ve insanlarımız için yeni istihdam fırsatları yaratmak.
  • Yurt dışı projelerimizi de hayata geçirerek başta ABD ve Kazakistan olmak üzere farklı ülkelerde K12 seviyesinde okullar açmak ve kaliteli eğitimimizi bir Türk markası olarak global seviyeye taşımak.
  • Tüm bu büyüme ve kaliteli eğitimi yaygınlaştırma planlarımız için toplam 310 milyon dolarlık bir yatırım yapmak.

 

Diğer bir önemli hedefimiz de 1-2 yıl içerisinde Bahçeşehir Okullarının halka arzını gerçekleştirerek BIST’de yer almaktır. Bu hedefimizi gerçekleştirdiğimizde Türkiye’de eğitim sektöründen halka arzı tamamlanmış ilk firma olmanın yanısıra bir eğitim şirketininin şeffaflığı açısından da örnek teşkil edecek bir konuma gelinmiş olacaktır.

 

Verilen bu karara esas teşkil eden amacımız, geleceğimiz olan çocuklarımız ile gençlerimizi yarınlara daha iyi hazırlayarak ülkemizin beşeri sermayesine katkıda bulunmaktır. En önemli motivasyonumuz ise ülkemizdeki dikkat çeken büyüme ve gelişme ile vizyonun yanısıra ülkemizin istikrarına duyduğumuz güvendir.

 

Bahçeşehir Okulları bu amaç ve motivasyonuyla büyümeye ve kaliteli eğitimi daha çok çocuğa ulaştırma hedefine ara vermeden devam edecektir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Hüseyin Yücel

Bahçeşehir Okulları İcra Kurulu Başkanı

 

&
 
 
 

Paylaşın