Mayıs

Anasayfa   Kurumsal   Haberler   Mayıs
 
 
22 Mayıs 2012

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Öğrencisi, Uygulamalı Fizik Projesi İle Dünya Üçüncüsü Oldu!

Türk çocukları, fırsat verildiğinde, en başarılı işlere imza atabileceklerini bizlere her zaman gösteriyorlar.

Eğitimine Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi’nden sonra, birçok arkadaşı gibi ‘tam burslu olarak’ ABD’de devam edecek olan Tansel Baran YAŞAR’a bizim çatımız altında ‘Bilim ile uğraşmanın tadını’ en iyi biçimde aşıladığımızı gururla ifade ediyoruz.

Gelecek hayatında da aynı hızla çalışmaya devam edecek Baran’ın adını ‘saygın bilim insanları’ arasında duyduğumuzda, Bahçeşehir ailesi olarak ‘çorbada bizim de tuzumuz var’ diyeceğiz gururla…

Baran’ın başarısında emeği geçen başta Fizik Olimpiyatları hocamız Sn. V.Dimitrov, Fen Bölüm Başkanımız Sn. Gül Özgül Dinarlı, Projelerden sorumlu (ve bizim mezunumuz olan) Fizik öğretmenimiz Sn. Pınar Elgay, Fen Bölümü öğretmenlerimiz ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden değerli akademisyenlerimiz Sn. Selçuk Özyurt ve Sn. Bülent Aydın ve emeği geçen, destek olan herkesi yürekten kutlarız.

Saygılarımızla,

Bahçeşehir Koleji – Bahçeşehir Liseleri

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Öğrencisi, Uygulamalı Fizik projesi ile Dünya Üçüncüsü oldu!

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi 12. Sınıf öğrencisiTansel Baran Yaşar, ABD’de düzenlenen 70 ülkeden 1500’e yakın projenin yarıştığı, dünyanın ortaöğretim düzeyindeki en büyük proje yarışması olan ‘INTEL ISEF’ yarışmasında “Dünya Üçüncüsü”oldu.

Geçen sene katıldığı TÜBİTAK 42. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda yapmış olduğu “Tribomanyetik Bağlantı Sistemi” isimli özgün projeyle Uygulamalı Fizik dalında Türkiye Birincisi olan Baran, bu başarısından dolayı ülkemizi ABD’nin Pittsburgh şehrinde düzenlenen INTEL ISEF (International Science and Engineering Fair- Uluslar arası Bilim ve Mühendislik Fuarı) organizasyonunda temsil etme hakkı kazanmıştı.

Baran, bu yarışmada da patentli projesiyle hem organizasyon jürilerinin hem de NASA, CERN ve Amerikan Donanması Bilimsel Araştırma Departmanı gibi bilim ve teknoloji alanında önde gelen kuruluşların temsilcilerinin beğenisini topladı. Bunun sonucunda da yaratıcılık, bilimsellik, tutarlılık gibi kriterlere göre yapılan değerlendirme sonucunda 70 ülkenin en iyi fizik projeleri arasında Dünya Üçüncüsü oldu.

Ülkesi ve kendisi için kazandığı bu başarıdan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Baran, projesinin bilimsel başarısının yanı sıra fren ve debriyaj sistemlerine kadar uzanan geniş bir kullanım alanı yelpazesine sahip oluşunun da dikkat çektiğini söyledi. Proje, jüri değerlendirme gününün yanı sıra halka açık sergi gününde de ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Önümüzdeki sene üniversite eğitimini tam burslu olarak ABD’nin en saygın üniversitelerinden biri olan Washington Üniversitesi’nde sürdürecek olan Baran, bu projenin kendisine önemli bir kapı açtığını ve bu konu üzerinde araştırmalarını ileride de sürdü

&
 
 
 

Paylaşın