Mayıs

Anasayfa   Kurumsal   Haberler   Mayıs
 
 
21 Mayıs 2012

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Öğrencisi, Uygulamalı Fizik projesi ile Dünya Üçüncüsü oldu!

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Tansel Baran Yaşar, ABD’de düzenlenen 70 ülkeden 1500’e yakın projenin yarıştığı, dünyanın ortaöğretim düzeyindeki en büyük proje yarışması olan ‘INTEL ISEF’ yarışmasında “Dünya Üçüncüsü”oldu.

Geçen sene katıldığı TÜBİTAK 42. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda yapmış olduğu “Tribomanyetik Bağlantı Sistemi” isimli özgün projeyle Uygulamalı Fizik dalında Türkiye Birincisi olan Baran, bu başarısından dolayı ülkemizi ABD’nin Pittsburgh şehrinde düzenlenen INTEL ISEF (International Science and Engineering Fair- Uluslar arası Bilim ve Mühendislik Fuarı) organizasyonunda temsil etme hakkı kazanmıştı.

Baran, bu yarışmada da patentli projesiyle hem organizasyon jürilerinin hem de NASA, CERN ve Amerikan Donanması Bilimsel Araştırma Departmanı gibi bilim ve teknoloji alanında önde gelen kuruluşların temsilcilerinin beğenisini topladı. Bunun sonucunda da yaratıcılık, bilimsellik, tutarlılık gibi kriterlere göre yapılan değerlendirme sonucunda 70 ülkenin en iyi fizik projeleri arasında Dünya Üçüncüsü oldu.

Ülkesi ve kendisi için kazandığı bu başarıdan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Baran, projesinin bilimsel başarısının yanı sıra fren ve debriyaj sistemlerine kadar uzanan geniş bir kullanım alanı yelpazesine sahip oluşunun da dikkat çektiğini söyledi. Proje, jüri değerlendirme gününün yanı sıra halka açık sergi gününde de ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Önümüzdeki sene üniversite eğitimini tam burslu olarak ABD’nin en saygın üniversitelerinden biri olan Washington Üniversitesi’nde sürdürecek olan Baran, bu projenin kendisine önemli bir kapı açtığını ve bu konu üzerinde araştırmalarını ileride de sürdüreceğini ifade etti.

&
 
 
 

Paylaşın