Mayıs

Anasayfa   Kurumsal   Haberler   Mayıs
 
 
28 Mayıs 2012

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri, bu yıl da Yale ve Standford gibi dünya sıralamasında ilk 10’de yer alan üniversitelerden tam bursla kabul aldılar!

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürü Tolga Yıldız, öğrencilerin bu başarısıyla ilgili yaptığı değerlendirmede şöyle dedi: “Bu yıl ikinci mezunlarımızı veriyoruz ve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da  öğrencilerimizinStanford, Yale, Rice ve Bucknellgibi dünyanın saygın üniversitelerine kabul edilmelerinden dolayı gurur duyuyoruz.  

Bu üniversitelere‘lisans seviyesinde burslu olarak’kabul almak son derece güçtür; buna rağmen aldıkları ‘son derece kaliteli’ fen ve dil eğitimi, sosyal sorumluluk projelerinde bolca yer almaları, bilim olimpiyatlarında gösterdikleri yüksek başarılar ve sunulan ‘doğru rehberlik hizmeti’ öğrencilerimize yurtdışı için gerekli altyapıyı sağladı. Bu seneki mezunlarımızın yurtdışından elde ettikleri bursluluk miktarı yaklaşık 3.000.000.-Amerikan Doları tutarındadır. Geçen sene MIT’ye burslu kabul edilen bir öğrencimizin birinci dönemin sonunda okulumuzda aldığı fen dersleri sayesinde sınıf atlayarak 2.sınıfa geçmesi ve Fizik laboratuvarında yaptığı ilk bilimsel çalışmaların patent alması bizleri ayrıca gururlandırdı.

“Çok yönlü öğrenci yetiştiriyoruz”

‘Çok yönlü öğrenci yetiştirmek’ bizim en önemli görevimiz. Bizim öğrencilerimiz son derece kaliteli bir lisan eğitiminden geçen, topluluk karşısında kendisini en iyi seviyede ifade edebilecek yetilerle donanmış, ikinci bir yabancı dili konuşabilen, tiyatro oyunlarında rol alan, sosyal sorumluluk projelerinde görev alan ‘dünya vatandaşı’ olmaya aday bireylerdir.

Üniversite sınavlarında da  en başarılı liseler arasındayız!

Tüm bunları yaparken, öğrencilerimizi belli bir program dahilinde üniversite sınavlarına da hazırlıyoruz. Öğrencilerimiz üniversite giriş sınavlarında geçen sene ve bu yıl son derece yüksek başarılar ettiler.MEB’in bir ‘başarıyı ödüllendirme girişimi’ olan YÖNVER adlı projede okulumuz Üniversite başarıları sebebiyle en başarılı liseler arasında yer alarak ödüllendirildi. Geçen yıl mezun olan 44 öğrencimizden LYS’de ilk 10’da 3 öğrencimiz 9 derece, ilk 100’de 12 öğrencimiz 41 derece, ilk 500’de 22 öğrencimiz 93 derece ve ilk 1000’de 29 öğrencimiz 132 dereceye imza attılar.

“Yabancı Dil”de de birinciyiz!

Hepsinin ötesinde, asıl kuruluş amaçları arasında tüm fen liseleri, ‘bir yabancı dili son derece iyi öğretmek’ durumunda oldukları halde bu gerçek, ülkemizde bulunan fen liseleri tarafından maalesef çokça önemsenmemektedir.Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi geçen seneki üniversite sınavlarında ‘Dil’ kısmında Türkiye 1.’sini çıkarmış ve sayısız öğrencisini ilk 100 içinde yer aldırarak, çocuklarının başarılarıyla gurur duymuştur.

Geçen yıl mezun ettiğimiz ve bu yıl Bahçeşehir Üniversitesinde okuyan öğrencilerimizden Barış Taçyıldız, Onur Delikurt ve Pınar Kaymaz da bu yaz Standford Üniversitesi’nin Yaz Okulu programına katılmaya hak kazandılar.

Öğrencilerimizin bu yıl  burslu kabul aldığı üniversiteler:

İbrahim İskender Kuşhan

Stanford University

Yale University

Rice University

UBC University of British Columbia  (ILOT Bursu)

(Ayrıca 2011 yılı TÜBİTAK 19.Ulusal Fizik Bilim Olimpiyatları 2. aşama sınavında kazandığı Bronz Madalyasıvar.)

Oğuzhan Can

University of Toronto

UBC University of British Columbia

Tansel Baran Yaşar

Washington University in St Louis

(13-18 Mayıs 2012 tarihleri arasında Amerika’da yapılan Uluslar arası INTEL-ISEF yarışmasında uygulamalı fizik dalında ülkemizi başarıyla temsil ederekDünya Üçüncüsü oldu.  Tansel Baran Yaşar, aynı projeyle (Tribomanyetik Bağlantı Sistemi), liseler arası TÜBİTAK Proje Yarışmasında 17 Mayıs 2011 tarihinde yapılan Türkiye elemelerinde 100’lerce okul ve proje arasından başarıyla sıyrılarak özgün projesiyleTürkiye  Birincisi olmuş ve  bu projesi Patent enstitüsü tarafından “Faydalı Model” olarak kabul edilip  onaylanmıştı. )

Asena Abay

Bucknell University

Drexel University  "Dean's Scholarship"

Ozan Akyıldız

Florida Institute of Technology         

Rochester Institute of Technology   

Oglethorpe University"Oxford Scholar"

Worcester Polytechnic Institute       

Fairleigh Dickinson University          

Burak Yazganoğlu

Franklin&Marshall                            

Mertcan Akdere

Rochester Institute of Technology   

Berke Şengün

Standford University EPGY Yaz Okulu

Arda Ölmezsoy

Brown University- Yaz  Okulu

Worcester Polytechnic Institute 

&
 
 
 

Paylaşın