03 Ekim 2017

Bahçeşehir Koleji’nden dev zirve

Eğitimin liderleri Antalya’daki zirvede buluştu

 

Bahçeşehir Koleji tarafından Antalya’daki Royal Seginus Otel'de Eğitimin Liderleri Zirvesi 2017 düzenlendi. 29 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen zirvede, stratejik sunumların yanı sıra okul müdürlerine eğitimler verildi, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen liseye geçiş sistemleri değerlendirme çalıştayı ile ortaya çıkan rapor, Milli Eğitim Bakanlığı’na sunuldu. 

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ile birlikte 50. gurur yılını kutlayan Bahçeşehir Koleji tarafından Antalya’da gerçekleştirilen ve üç gün süren zirveye, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, Genel Müdür Yardımcıları, okul kurucuları, akademisyenler ve 48 ildeki 101 kampüsten eğitimin liderleri katıldı. Zirve, Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ’ın açılış konuşmasıyla başladı. Dağ, 60 bin öğrenci ve 8 bin öğretmenle kaliteli eğitim kurumları arasında yer aldıklarını, eğitim sevdasının her geçen yıl daha da artarak büyüdüğünü belirtti. Dağ’ın ardından zirvenin ilk gününde BAU İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Gürgen, “Bahçeşehir Koleji Kurumsal Değerler” konulu konuşmasını yaptı. Bahçeşehir Koleji Spor Kulubü Spor Koordinatörü Türker Kurşun’un, Bahçeşehir Koleji Basketbol Takımını tanıtmasının ardından Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Üyesi Mehmet Arslantunalı, “Eğitim Teknolojileri ve İnovasyon” konulu sunumunu yaptı. BAU Öğretim Üyesi ve BAUSTEM Direktörü Doç. Dr. Sencer Çorlu’nun, “21. yy’da öğretmenlik mesleği” konulu konuşması sonrasında stratejik sunumlara geçildi. Genel Müdür Yardımcıları Hale Güneş ile Dr. Özge Aslan, “Eğitim”, Pınar Tuna, “Kurumsal İletişim ve Pazarlama”, İsmihan Özkaracalar, “İnsan Kaynakları”, Tuğrul Gürdal’da, “Finans” konusunda sunumlarını gerçekleştirdi.

Türkiye’deki ilk çalıştay yapıldı

Zirvenin ikinci gününde, Liseye Geçiş Sistemleri Değerlendirme Çalıştay’ı düzenlendi. Çalıştay, TEOG’un kaldırılması ve Başbakan Binali Yıldırım’ın yeni sistemi açıklamasının ardından Türkiye’de ilk kez Bahçeşehir Koleji tarafından gerçekleştirildi. Çalıştay’da, BAU Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz, BAU Eğitim Bilimleri Enstitü Müdürü ve BAU Washington DC Kurucu Rektörü Doç. Dr. Sinem Vatanartıran, Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan ile Hacettepe Üniversitesi Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Gelbal konuşmacı olarak yer aldı.  BAU Basın ve İletişimden Sorumlu Rektör Danışmanı Turgay Polat’ın moderatörlüğünü yaptığı çalıştay, OECD PISA Direktörü Andreas Schleicher’a video konferansla bağlanılmasıyla başladı.

“Açık uçlu sorulara yönelik büyük eğilim var”

Katılımcılara seslenen Schleicher, “Uzun yıllar boyunca dünya genelinde daha etkili olduğu için çoktan seçmeli sorular tercih edildi. Ancak şimdi öğrencinin kendi cevabını bulduğu sınavlara geçiş söz konusu. Çoktan seçmeli sorular öğrencilerin farklı kriterdeki bilgilerini ölçmeye imkân vermiyor. Açık uçlu sorular ise öğrencinin bilgisini ve eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, analitik düşünme gibi farklı kriterlere göre ölçme değerlendirme yapılmasına imkân tanıyor. Tabi ki zorlukları da var. Bunu değerlendirecek, sınav kağıtlarını okuyacak öğretmenler, uzmanlar iyi eğitilmeli. Tarafsız olması için gizlilik muhakkak sağlanmalı. Birden fazla kişinin bu puanlamaları yapması sağlanmalı. Son on yılda buna yönelik, yani açık uçlu sorulara yönelik büyük bir eğilim var. Türkiye’de de son dönemde açık uçlu sorulara yönelik eğilimin OECD ülkeleriyle aynı olmasından dolayı mutluyum. Bu sistemle öğretmenlerde artık daha yaratıcı çalışmalara başlayacaklardır. Bilginin yeniden üretildiği soruları bir kenara bırakacaklardır” dedi.

“Doğru amaca yönelik doğru sınav yapalım”

Geçmiş sınavlar hakkında bilgi veren BAU Eğitim Bilimleri Enstitü Müdürü ve BAU Washington DC Kurucu Rektörü Doç. Dr. Sinem Vatanartıran ise, “Bir yandan sınav kalksın diyoruz, bir yandan sınavsız kalmaktan korkuyoruz. Sınavsız hiçbir ülke yok. Merkezi yapılan sınavlar hemen hemen her ülkede var. Ama amaçları ne, sonuçları nasıl değerlendiriliyor. Burada bir takım düzenlemelere ihtiyacımız var. Bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. TEOG’un kaldırılması kararı çok radikal bir değişiklik. Belki bu radikal değişiklikten olumlu bir sonuç çıkar. Sınavdan korkmayalım. Doğru amaca yönelik doğru sınav yapalım” dedi.

Rapor, Bakanlığa sunulacak

Farklı görüşlerden, paydaşlardan fikirler aldıklarını belirten Vatanartıran, "Tüm Türkiye'den kendi okullarımızın 8. ve 9'uncu sınıfların görüşlerini aldık. Öğrenciler kendi meclislerinde toplandı ve okul görüşlerini bize ilettiler. Okul aile birlikleri vasıtasıyla velilerimizin görüşlerini aldık. İstanbul'da özel okullar ve bazı devlet okullarından, özellikle sınavla öğrenci alanların okul müdürlerini topladık ve görüşlerini aldık. Bugün ise bütün kurucularımız ve müdürlerimiz burada. Öğleden sonra Türkiye'deki önemli üniversitelerinin eğitim fakültelerinin dekanlarını çağırdık. Yarın da sendikaların görüşlerini alacağız. Pek çok paydaşın görüşünü almış olacağız. Elde ettiğimiz sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı’na Salı günü öneri olarak sunacağız” diye konuştu.

“Sınav içeriği tartışılmalı”

Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan da, TEOG-2’de, 17 bin birinci çıktığını hatırlatarak, “Yerleştirmelerde birçok kriterde de eşitlik bozulmadı. En son yaşı küçük olan öğrenciler rakiplerinin önüne geçerek özel okullar için kesin kayıt hakkı kazandı. TEOG öğrencileri sıralamada ayırt etmede sıkıntılar olduğunu gördük. TEOG'un içeriğinde problem vardı. Biz öğrencilerimizin geleceğin liderleri olmasını istiyoruz. TEOG ezber ölçen bir sınavdı. Liseye geçerken bir sınav olmalı ancak tartışılması gereken sınav içeriğinin nasıl olması gerektiğidir. Özel okulların farklı bir sınav yapması gerektiğine de inanıyorum.  Geçen sene uyguladığımız FEN-TEK liselerine sınavsız geçiş sistemine bir örnek teşkil edebilir. Bu uygulamada öğrencilerimizin sadece TEOG puanlarına bakmadık. Öğrencilerin şimdiye kadar yaptıkları portföylerine baktık. Öğrenci sanat, spor ve bilimde neler kazanmış ona baktık. Üçüncü bir kriter olarak öğrencilerle mülakatlar yaptık. Türkiye'nin kalkınması için projelerinin olup olmadığını sorduk. Okulların sınava hazırlama dışında, öğrencilerin portfolyolarına bakarak yönlendirme yapmaları gerekiyor" dedi.

BAU Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz de, en büyük yanlışın diğer ülkelerin eğitim sistemlerini transfer etmek olduğunu dile getirerek, “Bir eğitim sistemi içerisinde tüm alt sistemler birbirine bağlıdır. Eğitimde yapılan bir değişiklik ekonomiyi etkiler. Ekonomideki değişiklik eğitimi etkiler. Eğitimde yenilik çok yönlü düşünülmeli, ülke içerisinde bütüncül olmalı ve her yönü ile tasarlanmalıdır” diye konuştu.

“Okullar arasındaki denge kurulmalı”

Hacettepe Üniversitesi Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Gelbal da, “İller arasında öğrenci akışına bakılmalı. Rehberlik servisleri iyi çalışmalı. Öğrencileri yönlendirilmelidir. Nitelik ve niceliksel olarak okullar arasındaki dengeyi kuralım. Bunları yapmazsak önümüzdeki sınavlar hiçbir zaman bitmeyecektir” dedi. Çalıştay kapsamında CSG Genel Müdürü Osman Öztürk, “Güvenli Okul” konusunda sunumda bulundu.  Mentora Dil Okulu Türkiye Kurucusu Essum Aslan ile Kurucu Temsilcisi Emel Özmal’da, Mentora Dil Okulu’nun tanıtımını yaptı.

 

Bahçeşehir Koleji Konyaaltı Kampüsü açıldı

Çalıştay’ın ardından okul müdürleri eğitime alınırken, akşam saatlerinde, Bahçeşehir Koleji’nin 101. Kampüsü olan Konyaaltı Kampüsü’nün açılışı gerçekleştirildi. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Genel Müdür Özlem Dağ ile birlikte açılış kurdelesini kesen BUEK Başkanı Enver Yücel, “Hayalimdeki okulu Antalya’da inşa ettik. Dileğim dünyaya örnek olması. Bugün ayrıca Türkiye’nin her yerinden gelen eğitimcilerimizle çalıştayımız da buluştuk. TEOG ve üniversiteye girişle ilgili görüş alışverişinde bulunduk. TEOG miadını doldurmuştu. Öğrenciler bir üst okula girerken sınav olmalı ama böyle sınav olmaz. Öğrenciler liselere, okuldaki başarıları, yaptıkları projeler ve mülakatlar sonrası güçlü bir rehberlik eşliğinde girmelidir” dedi.

Gala yemeği düzenlendi.

Kampüs açılışı sonrası aynı otelde düzenlenen gala yemeğine geçildi. BUEK Başkanı Enver Yücel, konuşmasında,  Avrupa’nın en büyük sayılı kurumları arasında yer aldıklarını, 50 yıldır en iyi eğitim programlarını uyguladıklarını söyledi. Gala yemeğinde, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürü Tolga Yıldız’ın öğrencilerinin gurur verici başarılarını paylaşımının ardından Eğitimde Fark Yaratan Kadınlar arasında yer alan BAU Eğitim Bilimleri Enstitü Müdürü ve BAU Washington DC Kurucu Rektörü Doç. Dr. Sinem Vatanartıran’a, Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ tarafından plaket takdim edildi.

Zirve, değerlendirme toplantısı ve BUEK Başkanı Enver Yücel’in okul kurucularıyla bir araya gelmesiyle sona erdi. 

&
 
 
 

Paylaşın