Nisan

Anasayfa   Kurumsal   Haberler   Nisan
 
 
04 Nisan 2012

Bahçeşehir Kolejleri Edirne’de açılıyor!

Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından Bahçeşehir Kolejleri, 2012-2013 eğitim öğretim yılında Edirne’de açılıyor. Daha önce Edirne Koleji olarak faaliyet gösteren okul kampüsü, yeni öğretim yılından itibaren Bahçeşehir Koleji Edirne olarak hizmet verecek. Okul kampüsünde Anaokulu, İlköğretim, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi bölümleriyle toplam 1350 öğrenciye dünya standartlarında eğitim verilecek. Kampüste Batı Trakya ve Balkanlardan da yatılı öğrenci alınacak.

3 Nisan Salı günü Edirne Bahçeşehir Koleji’nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Bahçeşehir Kolejleri CEO’su Hakan Koçoğlu, “Bahçeşehir Kolejleri olarak Türkiye’nin ve dünyanın geleceğine yön verecek bilim insanlarını, liderlerini ve sanatçılarını yetiştirmek için yola çıktık. Bu amaçla Türk eğitimine yatırım yapıyor, eğitim kalitemizi ülke geneline yaymak için çalışıyoruz. 22. okulumuzu Edirne’de açıyoruz. Bu yıl 65 milyon dolarlık yatırımla sene boyunca 7 okul daha açacağız.” dedi.

Türkiye’de özel öğretimi geliştirmek, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak ve eğitiminin kalitesini yurt geneline yaymak amacıyla ülke çapında okullar açan Bahçeşehir Kolejleri, eğitim-öğretime bakış açısı ve 2012-2013 eğitim öğretim yılında hizmete girecek Edirne Bahçeşehir Koleji’ni anlatmak üzere 3 Nisan Salı günü Edirne Koleji Konferans Salonunda bir tanıtım toplantısı düzenledi. Tanıtım Toplantısının ardından Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Osmanlı tarihçisi Profesör Heath Lowry’nin kaleminden çıkan “Bilinmeyen Türkler” kitabının Fotoğraf Sergisi açıldı. Sergi, 9 Nisan Pazartesi gününe kadar gezilebilecek.

Edirne halkının ve protokolünün yoğun ilgi gösterdiği toplantıya Bahçeşehir Kolejleri CEO’su Hakan Koçoğlu, Bahçeşehir Kolejleri Genel Müdürü Demet Köklü ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Heath Lowry katıldı.

Toplantıda konuşan Bahçeşehir Kolejleri CEO’su Hakan Koçoğlu , “Bahçeşehir Kolejleri olarak, Türkiye’nin ve dünyanın geleceğine yön verecek bilim insanlarını ve liderlerini yetiştirmek için yola çıktık, bu yolda kararlı adımlarla ilerliyoruz. Bilgi çağına uyum sağlayacak, çağdaş teknolojiyi izleyecek, bilim-kültür-sanat dallarında üretme isteği taşıyan çocuklar yetiştiriyoruz. Bu konuda önemli başarılara imza atan öğrencilerimiz var” dedi.

Bahçeşehir Kolejlerini Türkiye’nin batıya açılan bir kapısı olan Edirne’de açmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Koçoğlu, “Edirne’de de yaratıcı, çözümleyici ve yetenekleri doğrultusunda hayata bir adım önde hazırlanan nesiller yetiştirmek için çalışacağız. Bahçeşehir Kolejleri olarak Edirne’deki eğitimin kalitesini yükselteceğimize yürekten inanıyorum. Yurt imkanlarımız sayesinde sadece Edirne’den değil, Batı Trakya başta olmak üzere Bulgaristan ve Yunanistan gibi komşu ülkelerden de yatılı öğrencilerimiz olacak. Öncelikli hedefimiz, kendi kültürünü özümsemiş aynı zamanda evrensel değerleri benimsemiş bireyler yetiştirmek. Bu doğrultuda Türkiye’nin 7 bölgesinde yer alan Bahçeşehir Kolejleri öğrencileri arasında değişim programları düzenliyoruz. Bahçeşehir Kolejleri öğrencileri, zengin bir tarih geçmişine sahip Edirne’yi ziyaret ederek kültürel mirasımıza sahip çıkacak. Üniversitemizin de desteğiyle Edirne’nin bir kültür merkezi olması için her türlü çalışmayı yapmaya hazırız. Bu doğrultuda Saygıdeğer tarih hocamız Heath Lowry’nin Bilinmeyen Türkler Kitabının Fotoğraf Sergisini Edirne’ye getirmekten dolayı da son derece mutluyuz. ” dedi.

Bu yıl toplam 65 milyon dolarlık bir yatırım hedeflediklerini belirten Koçoğlu, yıl boyunca 7 okul açmayı planladıklarını, istihdam sağlanacak akademik ve idari personelin 1400 kişiye ulaşacağını ve 4 bin yeni öğrenciyle birlikte toplamda 15 bin öğrenciye eğitim verileceğini söyledi.

Bahçeşehir Kolejleri’nin ABD’nin en büyük yatırım fonlarından biri olan Carlyle Grubu ile yatırım ortaklığı bulunduğunu söyleyen Hakan Koçoğlu,, “Türkiye'nin eğitim sektöründe dünya standartlarına ulaşması için çalışıyoruz. 2015 yılında toplam 150 okulda 90 bin öğrenciye eğitim vermeyi; 2023’te de dünyanın en büyük, başarılı ve saygın eğitim kurumlarından biri olarak 3 kıtada 350 okulda, 250 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Bahçeşehir Kolejleri Genel Müdürü Demet Köklü, toplantıda yaptığı konuşmada Tüm Bahçeşehir Kolejleri’nde aynı standartlarda ve kalitede eğitim hizmeti verildiğinin altını çizdi ve şöyle dedi: Bahçeşehir Kolejleri’nde 5 yıldır Kişiye Özgü Öğretim Modelini başarıyla uyguluyoruz. Edirne’de de aynı modeli uygulayacağız. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanımız Enver Yücel, şu an Amerika’da. Kendisine Amerikan Eğitimciler Derneği tarafından okullarımızda uygulanan Kişiye Özgü Öğretim Modeli’nden dolayı “Uluslararası Eğitimde Mükemmellik Ödülü” verildi. Ayrıca Harvard Üniversitesinde bu modeli öğretim üyelerine ve öğrencilere anlattı. Harvard Üniversitesi, bu modeli incelemek için Türkiye’ye gelecek. İlk defa bir Türk eğitim modeli, dünya üniversiteleri tarafından bilimsel araştırmalara konu olacak. Biz, Bahçeşehir Kolejleri olarak eğitim sistemimiz ve öğrenme ortamlarımız ile öğrencilerimizin içindeki cevheri ortaya çıkartıyoruz. Bizim için sadece sınav başarısı yetmez. Bu yüzden erken çocukluk çağından itibaren onları yetenekleri ve eğilimlerine göre yönlendirerek hayata hazırlıyoruz. Kişiye Özgü Öğretim Modelimiz de bu yaklaşımımızı yansıtıyor.” dedi. Toplantıda ayrıca Bahçeşehir Kolejleri’nin yurtdışı eğitim danışmanlığını yapan ISE World tarafından Bahçeşehir Kolejleri’nde uygulanan “Global Eğitim Programı” hakkında bir sunum yapıldı. Sunumda Bahçeşehir Kolejlerinin İsviçre Kampüsü’nde ilköğretim 2.kademe ve lise öğrencilerine verilen eğitim programı ile yurtdışında Kanada, ABD ve İngiltere’deki yaz okulları hakkında bilgiler verildi.

Bahçeşehir Koleji Edirne’de ön kayıtlar başladı.8 Nisan’da ilköğretim 4.,5.,6.ve 7.sınıf öğrencileri ile ortaöğretim 9.,10. ve 11.sınıf öğrencilerine Akademik Değerlendirme ve Bursluluk Sınavı yapılacak. Sınavda başarılı olan öğrencilere belirli oranlarda burs verilecek. Anaokulu (4, 5 ve 6 yaş) ve ilköğretim 1.kademe öğrencileri ise Rehberlik Tanıma Çalışması sonucuna göre kabul edilecek. Ön kayıt görüşmeleri, Edirne Koleji’ndeki Bahçeşehir Kolejleri Tanıtım Ofisinde yapılıyor.

“Bilinmeyen Türkler ” Fotoğraf Sergisi Hakkında…

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Osmanlı İmparatorluğu tarihçisi Heath W. Lowry tarafından kaleme alınan “Bilinmeyen Türkler” kitabı, bu kez kitapta yer alan ve daha önce yayınlanmamış fotoğraflardan oluşan serginin açılışı, 3 Nisan’da Edirne Koleji’nde açıldı. Sergi, 9 Nisan Pazartesi gününe kadar gezilebilecek.

Sergide 1921 Anadolu’suna ait fotoğraflar, Mustafa Kemal ve Anadolu’da yaşama dair özel fotoğraflar yer alıyor. Bilinmeyen Türkler kitabı, 1920 – 1921 kışında Ankara’yı ziyaret eden genç bir Amerikalı gazeteci olan Clarence K. Streit’ın notları ve fotoğraflarından yola çıkılarak yayıma hazırlandı ve Heath W. Lowry imzasıyla Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı. Kitap yazıldıktan tam doksan sene sonra gün ışığını görebildi.

“ÇOCUK ASKERLER VE İLKOKULDA VALS YAPAN ÇOCUKLAR”

Birçok benzersiz katkılarının dışında Lowry tarafından gözden geçirilmiş, hazırlanmış ve notlandırılmış haliyle Streit’ın kitabı az bilinen şu konulara fotoğraflar aracılığıyla ışık tutmaktadır:

* Milli Mücadele ve liderine karşı Anadolu köylülerinin tavrı;

* 1921 kışında Anadolu köylerinde savaş koşulları;

* Çocuk askerlerin savaşta oynadıkları önceden bilinmeyen rol;

* Mustafa Kemal’in dinin önemi, Osmanlı Hanedanı’nın geleceği, Anadolu’da komünizmin oynadığı rol ve Bolşeviklerle ilişkiler hakkındaki görüşleri;

* Samsun, Çorum, Ankara, Eskişehir ve Antalya’da savaş döneminde gündelik hayat;

* Ankara hükümeti tarafından eğitime verilen önemin Streit’ın Eskişehir’deki okulları ziyareti sırasında gördükleriyle örneklendirilmesi (Bir tanesinde ilkokulda erkek ve kız çocuklarının birlikte vals yaptığı görülmektedir)

Bahçeşehir Kolejleri Hakkında

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları bünyesinde 43 yıldır Türkiye genelinde 200 şubesi ile hizmet veren Uğur Dershaneleri, Türkiye’nin 7 bölgesinde 70 okul ile hizmet veren Bahçeşehir Kolejleri, Türkiye’deki ilk ve tek Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi, Çocuk Bilim Müzeleri, Türkiye’nin en saygın vakıf üniversitelerinden Bahçeşehir Üniversitesi, Amerika’da hizmet veren Fulbright Koleji Dil Okulu ve Bahçeşehir Uğur Yayınları yer alıyor.

ABD’nin en büyük yatırım fonlarından biri olan Carlyle Group ile yatırım ortaklığı bulunan Bahçeşehir Kolejleri, Türkiye'nin eğitim sektöründe dünya standartlarına ulaşması için çalışıyor. 2015 yılında toplam 150 okulda 90 bin öğrenciye eğitim vermeyi; 2023’te de dünyanın en büyük, başarılı ve saygın eğitim kurumlarından biri olarak 3 kıtada 350 okulda, 250 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Bahçeşehir Kolejleri’nin İstanbul dışındaki ilk okulu 2003 yılında Bursa’da açıldı. 2006 itibariyle bu çalışmanın ivmesini arttırıldı. Bahçeşehir Kolejleri, 2012-2013 Eğitim Öğretim yılında Edirne ile birlikte Ankara, İzmir, Bursa (Bursa Modern ikinci okul kampüsü), Kayseri, Batman ve Mardin’de yeni okullar açılması hedefleniyor.

Bilimde, sanatta, felsefede ve sosyal sorumluluk projelerinde büyük başarılara imza atan Bahçeşehir Kolejleri’nde şu anda yaklaşık 11 bin öğrenci eğitim görüyor.

&
 
 
 

Paylaşın