Ocak

Anasayfa   Kurumsal   Haberler   Ocak
 
 
19 Ocak 2012

Bahçeşehir Kolejli Ahmetcan, Mıt’ye Burslu Girdi; İlk Yılında Patent Başvurusu Kabul Edildi!

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi’nin ilk mezunlarından biri olan Ahmetcan Musabeyoğlu’nun, ABD’de tam bursla girdiği MIT’de daha ilk yılında fizik laboratuvarında tungstenli elektrik ampullerinin verimliliklerini artırma yönünde yaptığı deneysel çalışmalarla ilgili patent başvurusu kabul edildi.

Ahmetcan Musabeyoğlu, ampullerde kullanılan enerjinin büyük kısmının ışığa çevrilmediğini; ısı olarak kaybolduğunu, buna ek olarak ışığa çevrilen enerjinin de büyük bir kısmının dalga boyunun farklı olması sebebiyle verimli olarak kullanılamadığını, ışığa çevrilen kısmının verimlilik yüzdesini artırmak üzere çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmayla ilgili patent başvurusunun kabul edilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.  

Bahçeşehir Kolejleri Genel Müdürü Behçet Yavuz, Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesinin kuruluş amacının dünya bilim insanı yetiştirmek olduğunu ve daha ilk mezunlarıyla bu hedefe ulaştıklarını ve bu başarı ile okulun Türkiye’de çok iyi bir örnek okul projesi olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyledi. 

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürü Tolga Yıldız da Türk öğrencilere lise çağlarından itibaren dünya standartlarında iyi bir eğitim fırsatı verildiğinde Ahmetcan gibi bir çok Türk öğrencinin de yapacakları bilimsel projelerle sayısız patent alabileceklerine yürekten inandığını söyledi.

Ahmetcan Musabeyoğlu, MIT’de daha ilk yılının ilk döneminde dört dersten muaf oldu, sınıf atlayarak ikinci dönemde ikinci sınıfı okumaya hak kazandı.Mühendislik ve Ekonomi alanlarında dünya çapında üne sahip Massachusetts Institute of Technology (MIT )’den kabul alan Ahmet Can Musabeyoğlu’nun bu güne kadar TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarında ve Dünya Bilim Olimpiyatlarında bir çok derecesi var. Ayrıca kendisi Robotik Turnuvalarında Dünya Şampiyonluğu başta olmak üzere bir çok kupayı ülkemize kazandıran  ekibin içinde yer alıyor.

&
 
 
 

Paylaşın