Mart

 
 
15 Mart 2016

Bahçeşehir Okulları Robotik Takımlarından Büyük Başarı

Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi kurulduğu günden beri Türkiye’de STEM eğitimi uygulayan ilk eğitim kurumu oldu. STEM eğitiminin en önemli parçalarından biri olan Robotik ve Kodlama eğitimini uygulamalı olarak alan öğrenciler ulusal ve uluslararası turnuvalarda büyük başarılar elde ettiler. Son olarak New York’ta Chairman’s Award (Şampiyonluk Ödülü) kazanan Bahçeşehir Okulları öğrencileri teknoloji, inovasyon ve bilimde Türkiye’yi geleceğe taşımaya hazırlanıyorlar.

STEM tabanlı çalışmalarla 21.yy  yaşam becerilerini öğretmeyi hedefleyen dünyadaki en büyük organizasyon olan FIRST® Robotics Competition’ın (FRC®) Amerika’da düzenlenen turnuvalarına katılan Bahçeşehir Okulları Robotik Takımları Integra ve Adroit Androids, kazandıkları kupalarla 27 - 30 Nisan tarihlerinde Amerika'da St. Louis'de  yapılacak olan  "FIRST World Robotics Competition Championship" Dünya Robotik Şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

Öğrenciler bu başarılarıyla yurtdışındaki prestijli üniversitelerden burslu kabul aldı

Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinin kabul aldığı üniversiteler; University of Denver, illinois Institute of Technology, Northeastern University, Case Western Reserve University, Worcester Polytechnie Institute, Toledo University, West Virginie University, University of Vermant, University of British Columbia, Illinois İnstitute of Technology, Pern State University, Saint Lois University, Philadelphia University, Delaware University, University of New Hoven, Syracuse University, Southern New Hampshire University, U B C, IIT, Delaware University, Cincinati University, Pace University, Rochester İnstitute of Tech, University of Maine, Pace University, University of Delaware, Lofayette College, University of Virginia, Southern New Hampshire University, New Jersey Institute of Technology, Bahçeşehir Okulları Bahçeşehir Anadolu Lisesi öğrencilerinin kabul aldığı üniversiteler; Marymount University, University of Manchester.

Ayrıca Fen ve Teknoloji Lisesinin 4 öğrencisi bu sene burslu olarak Stanford University ve Washington University In st. Louis'den yaz kampına katılma hakkı kazandı.

Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Takımı INTEGRA STEM çalışmalarındaki katkıları, turnuva sürecindeki başarılı çalışmaları, First değerleri ile diğer takımlara model olması, Türkiye'de FRC çalışmalarının başlaması, FLL turnuvalarının devlet okullarında yayılması ve Jr FLL organizasyonlarındaki başarıları nedeniyle New York City FIRST® Robotics Şampiyonası'nda en prestijli ödül olan Chairman’s Award - Şampiyonluk Ödülü’nün sahibi oldu.

BAHÇEŞEHİR ANADOLU LİSESİ KATILDIĞI İLK TURNUVADA ÖDÜL KAZANDI

Bahçeşehir Okulları Bahçeşehir Anadolu Lisesi takımı ADROİT ANDROİDS ise bu yıl ilk defa katıldığı Texas Alamo FIRST Robotics Şampiyonası'nda yeni ama güçlü olan ve öncü STEM çalışmaları yapan takımlara verilen Rookie All-Star ödülünü kazandı.

Kazandıkları ödüllerle kurumumuzu ve ülkemizi gururlandıran Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi ile Bahçeşehir Okulları Bahçeşehir Anadolu Lisesi öğrencileri 27-30 Nisan tarihinde Amerika'da St. Louis'de  gerçekleşecek olan  "FIRST World Robotics Competition Championship" Dünya Robotik Şampiyonası'nda ülkemizi temsil edecekler. 

Dünya çapında ilgi gören, başta ABD olmak üzere bilim ve teknolojideki başarılarıyla öne çıkan ülkelerden takımların katıldığı FRC (FIRST World Robotics Championship)  dünyanın en prestijli turnuvası olarak kabul ediliyor. Boeing, BP gibi firmaların büyük bütçeli sponsorluklarını alarak yarışmaya katılan takımların arasından sıyrılmayı başaran Bahçeşehir Okulları robotik takımları Türkiye’de bilim ve teknoloji adına gelecek için ümit veriyorlar. Robotik ve Kodlama eğitiminde öğrenciler belli bir soruna çözüm aramak için proje oluşturuyor, robot tasarlıyor ve program yazarak çözüme yönelik teknolojik modellemeler gerçekleştiriyor.

“GURUR DUYMANIN ÖTESİNDE, ÜMİTLİYİM”

Fen ve Teknoloji Lisesi kavramını Türkiye’de başlatan ve başarısı için yurtiçinde ve yurtdışında var gücüyle çalışan BUEK Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Okulları öğrencilerinin kazandıkları başarılarla ilgili şunları söyledi: “Öncelikle sevgili öğrencilerimizi, onların eğitimini Bahçeşehir Okullarına teslim eden velileri ve gecesini gündüzüne katarak çalışan öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Bu başarılar yıllardır söylediklerimizin ve yapmaya çalıştıklarımızın ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. STEM eğitimini 11 yıl önce uygulamaya başladığımızda ülkemizde bilinmiyordu. Bu eğitimin en önemli ayaklarından biri olan robotik çalışmalarını öğrencilerimiz büyük bir istekle yürütüyor. Okullarımızı her ziyaret ettiğimde onların heyecanı beni de heyecanlandırıyor. Ülkemizin geleceği için bu çocukların sayısını artırmalıyız. Biz bunun için çalışıyoruz ve öğrencilerimizin kazandığı ödüller bana şunu söylüyor: Ülkemiz teknoloji takip eden değil üreten ülke olacak. Bu nedenle gurur duymanın ötesinde gelecek için ümitle doluyum. Bu ödüller geleceğin dünyasında “biz de varız” diyor.”

&
 
 
 

Paylaşın