Nisan

 
 
20 Nisan 2016

Bahçeşehir Okulları öğrencilerinden geri dönüştürülebilir projeler

Bahçeşehir Okulları öğrencileri, STEM eğitimiyle edindikleri kazanımlarını çevreci çözümler üreten projelere dönüştürüyor. Tüm Türkiye’deki Bahçeşehir Okulları kampüslerinden lise öğrencilerinin katıldığı Bahçeşehir Okulları Liseler Yarışıyor Bilim ve Robotik Şenliği, 16-17 Nisan 2016 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle ve“Çevreci Çözümler” temasıyla, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde düzenlendi.

“Bilim ve Robotik şenliği için öğrencilerimiz çok yoğun çalışarak buraya geldi” diyen Bahçeşehir Okulları Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Lüle, “Bu sene 18 ilden 58 proje 22 robotik takım yarışıyor. Bahçeşehir Okulları olarak kodlama ve robotiği ders olarak müfredatına koyan tek kurumuz. Burada gençler çalışırken iş birliği yapma, kendilerini geliştirme, dünya genelinde paylaşma, kendilerini ifade etme ve becerilerini geliştirme çalışmalarını yapıyoruz. Toplamda 500 robotik takımı var bunlardan sadece 22 tanesi burada yarışıyor. Önemli olan öğrencilerimizin bu yarışmaların içinde olup uluslararası yarışmalarda da başarı göstermeleridir. Biz bu başarıyı dünya genelinde robotik takımlarıyla, projeyle, fizik olimpiyatlarıyla elde diyoruz. Aldığımız başarılar bizim için çok büyük bir mutluluk kaynağıdır” dedi.

GERİ DÖNÜŞÜM ARABASI YAPTIK”

Projeye katılan öğrencilerden Cem Nurlu(16) “ Biz Bilim ve robotik şenliği için Gaziantep’ten geldik. Bizim projemiz, geri dönüşümcü bir robot projesi. Yapımlarda bize verilen belirli görevler var. Projenin amacı, geri dönüşüm arabalarının geliştirilmesi ve bu arabaların farklı bölmelere bölünmesiyle masrafları düşürerek Türkiye’yi geri dönüşüme itme. İnsanların bilinçlerini yükseltmeyi hedefliyoruz. Bahçeşehir Okulları bize bu konuda çok yardımcı oldu. Okullarda projeler için robotik ve inovasyon laboratuvarları açıldı. Bir yıl boyunca hocalarımız destek oldu. Bahçeşehir Okulları yaratıcı proje geliştirme konusunda bizim hep yanımızda yer aldı” şeklinde konuştu.

“ÇOCUĞA YAPILAN YATIRIM EN BÜYÜK YATIRIMDIR”

Yarışmaya Bahçeşehir Okulları Edirne kampüsünden katılan Dide Ece Sezer, “Projede ilk amacımız küçük yaştaki çocuklara oyun ve eğitimle birlikte hazırladığımız geri dönüşüm kutularına uygun çöpleri atarak geri dönüşüm bilinci kazandırmak. Projemiz her zaman yenilenebilir bir proje. Aldığımız sonuç bizi çok mutlu etti. Küçük yaşta eğitim ile çocuğa yapılan yatırım en büyük yatırımdır. Bahçeşehir okulları uygulamalı olarak her etkinliğin içerisinde olmamızı sağladı” açıklamalarında bulundu.

“DÜŞÜK MALİYETLİ, DOĞA DOSTU AMBALAJ YAPTIK”

Bu senin yarışmanın temasının Çöpe çözüm, çöple çözüm olduğunu ve buna uygun proje geliştirdiklerini söyleyen Bahçeşehir Fen Lisesi öğrencisi, Eylül Ilgat Vatan, “ Proje, dünyadaki sorunlardan biri olan ambalaj sorununa çözüm getirmek için yapıldı. Bu ambalajı oluştururken daha önce askeriyede kullanılmış doğa dostu bir karışım kullandık. Yaptığımız ambalajın şuan kullanılan ambalajdan birçok farkı var. UV ışınlarına, kimyasallara, ısıya, suya ve yağa karşı koruyabiliyor. Buda organik atıkla herhangi bir temasında geri dönüştürülmesini sağlıyor. Ayrıca günümüzde buzdolabını kaplamak için kullanılan ambalaj maliyetinden de çok daha düşük bir maliyete sahip” dedi.

 

Ödül kazanan öğrenciler ve projeleri;

Can ERDOĞAN- Çözüm Pratik Elveda Evrakta Sahtecilik

Berke ALTINIŞIK- Üçgensel Sayılar

Baran HIZYOLU- Alfabemizin Parabollerle Dansı

Bilge Kaan ÜNAL- Üçgene Orta Açtık

Gizem AĞTAŞ - Gizem BAYKAL- Atık yağı sudan ayırmak için atık ipek böceği kozasının absorban olarak kullanımı

İrem Zeynep ALAGÖZ - Çağla DOST- Siyanoakterilerden Bakteriyel Plastik Eldesi

Çağlasu GÜNEŞ - Ülkü UĞURLU- Yer Fıstğı Kabuğundan Kağıt Üretimi

Barış SÖYLEMEZ -Berk DAYANIR- Görüntüleme amaçlı kullanılan manyetik alanın allium test yöntemi ile genotoksik etkisinin araştırılması

Ata Arda AYASLIER - Barış Yoldaş CİNEMRE- Görme Engelliler İçin Hayatı Kolaylaştıran Cihaz

Sudenaz ÇELİK-Erken evre meme kanseri taramasında meme ısısı ve serum

Sinem KOCAMANOĞLU - Aybeniz Yağmur TEMİRTAŞ- Salisik Asit içeren organik atıkların phaeolus vulgaris,cicer arietinum tohum türleri üzerinde gübre olarak değerlendirilmesi, çimlenmeye olan etkilerinin incelenmesi ve karşılaştırılması

Tarık Berdan KÖROĞLU - Yiğitalp BAL- Karbon Yiyen Mantarlardan Hava Filtresi Yapılması

Rüveyda Sude KÖSE - Büşra Zeynep BAYICI- Cornusmas (kızılcık) ' tan diş macunu üretilmesi

Simay LÜLE - Nida ATLI- Bitkilerin Aralarında Haberleşmesinin İncelenmesi

Barış Deniz KAYA - Egemen SALKAYA- Bitkilerin çeşitli kokulara karşı vermiş olduğu tepkilerin ölçümü

Mehmet Ali TURHAN - Yahya Önder KARAGÖZ- Osmanlı Devletinde İlk Siyahi Pilot: Kölelikten Gökyüzüne

Selen GÜR - Kaan ÇINAR - Dile Gelen Edebiyatçılar

Yener TUNA -Masa Oyunu İle Adım Adım Edebiyat

Turgut Enes TURAN - Metkan CANDAR- İngiliz oyunlarına karşı atılan Osmanlı tokatı: Patates yüklü gemiler

&
 
 
 

Paylaşın