Mart

Anasayfa   Kurumsal   Haberler   Mart
 
 
21 Mart 2012

Bahçeşehir'de Nevruz!

Bahçeşehir Koleji Manavgat’ta Nevruzu organize edenSosyal Bilgiler Zümresiadına bilgi verenMüdür Yardımcısı Şerafettin AVCI; “Nevruzun Göktürklerin Ergenekon’dan çıktığı gün olduğunu, geleneksel olarak 21 Mart’ta yeni yıl başlangıcı, baharın gelişi, uyanışı olarak kutlandığını 12 Hayvanlı Türk Takvimi’nde yeni yılın ilk günü olduğunu bu kapsamda Nevruz Günü büyük bir şölen yapıldığını, yemekler verilip, demir dövüldüğünü, ateşten atlayıp ağaca adakların, dileklerin asıldığını” söyledi.

Bahçeşehir Koleji’nde ise NevruzOkul Aile Birliği Başkanı Mahir ÖZDEN’nin demir dövmesi ile başladı. (Demir dövme Ergenekon Destanı’nda Demir Dağı’nın eritilmesini sembolize eder)Müdür Yardımcısı Şerafettin AVCI’nın ateşten atlama etkinliğini ile devam etti. (Ateşten atlanırken eskiye ait kötü alışkanlık, kötülük, negatif insan üzerinde ne kadar ağırlık varsa ateşe atılması, insanın hafiflemesi, pozitifleşmesi hedeflenir.)

Dilek ağacına yeni dilekler asıldı, şiirler okuyan çocuklar, yumurta yarışması, çuval yarışması, yoğurt yeme yarışması, halat çekme yarışması,  gibi birçok etkinliklerleBahçeşehir Kolejide Nevruzu kutladı.

Anaokulu, ilköğretim ve lise öğrencilerinin katıldığı nevruz okul arkasındaki botanik tepede kutlandı.

Müdür Yardımcısı Şerafettin AVCI’nınKurucu Müdür Turgut AYDINveailesineOkul Aile Birliği Başkanları Mahir ÖZDEN,Nevzat GÖKKOCAve programda görev alıp katılan baştaBeden Eğitimi Bölümüolmak üzere bütünöğretmenlereteşekkür etti.

&
 
 
 

Paylaşın