Nisan

Anasayfa   Kurumsal   Haberler   Nisan
 
 
02 Nisan 2012

Enver Yücel, Bahçeşehir Kolejleri’nde Uygulanan “Kişiye Özgü Öğretim Modeli”Ni Harvard’da Anlattı!

Dünyanın en iyi üniversitelerinin başında gelen Harvard Üniversitesi Bahçeşehir Kolejlerinin geliştirip beş yıldır başarı ile uyguladığı “Kişiye Özgü Öğretim Modeli” hakkında bilgi almak amacıyla Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel’i konuşmacı olarak davet etti. Yücel dünyanın en iyi üniversitesinde beş yıl önce geliştirdikleri ve Bahçeşehir Kolejlerinde başarı ile uyguladıkları “Kişiye Özgü Öğretim Modelini” anlattı. Harvard üniversitesinde Kişiye Özgü Öğretim Modelini dinleyen öğretim üyeleri ve öğrenciler Türkiye’ye gelerek başarılı öğretim modelini yerinde inceleyecekler. Böylece eğitim alanında ilk kez bir Türk öğretim modeli ABD üniversitelerinde bilimsel çalışmalara konu olmuş olacak.
 
Konferans yöneticiliğini Harvard Üniversitesi uluslararası eğitim ve global eğitim enstitüsü başkanı Prof. Dr. Fernando M. Reimers yaptı. Prof. Dr. Reimers aynı zamanda Harvard üniversitesi Uluslararası Eğitim Politikaları Vakfı” yöneticisi olarak da görev yapıyor. Bahçeşehir Uğur Eğitim kurumları başkanı Enver Yücel, Harvard Üniversitesinde yaptığı konuşmada, eğitimde yenilikçilik, küresel eğitim, eğitimde girişimcilik, eğitim politikaları, öğretmen ve yönetici gelişimi, eğitimin yoksulluk ve eşitsizlikle ilişkisi konularına değindi. Konuşmasında “Kişiye Özgü Öğretim Modelini” geliştirme dönemine de değinen Yücel “Bütün dünyayı inceledik. Bütün eğitim sistemlerinde gördüğümüz ortak eksiklik, bireylerin nasıl eğitim alacaklarına karar verenlerin bireylerin farklılıklarına dikkat etmemesi idi” dedi.
 
“KALİTELİ EĞİTİM İÇİN EĞİTİMİN BAŞARILI UYGULAMALARI EVRENSELLEŞMELİDİR.”
 
Harvard’da çok sayıda akademisyen ve öğrenciye hitap eden Yücel “ Ben bir eğitim girişimcisi sayılırım. Anaokulundan doktora programlarına kadar eğitimin her kademesinde faaliyet gösteriyorum. Eğitimin sürekli değişim yaşadığını ve sürekli geliştiğini biliyoruz. Gelişmeli ve değişmelidir de. Bugün bu sıralarda daha mükemmel eğitim arayışları ve var olan eğitimi anlamak için beni dinliyorsunuz. İşiniz daha iyi bir eğitim nasıl olur, nasıl olmalıdır? 
 
30 yılı aşkın eğitim girişimciliği yapıyorum. Soruyorum, Öğrenmenin mecburiyeti olmalı mıdır? Mecburiyet daha iyi mi öğretiyor? Öğrenme yerleri standart okullar mı olmalıdır? Herkese standart bilgileri neden yüklüyoruz? İnsanlar farklıdır diyoruz ama herkese aynı yollarla öğretmekten vazgeçemiyoruz.” diye sordu.
 
Kişiye Özgü Öğretimin bu sorulara cevap olarak doğduğunu belirten Yücel “Ne öğretmemiz ve nasıl öğretmemiz gerektiğini eğitimciler söylüyor. Bir yerde hata mı yapıyoruz. Yoksa öğrettiklerimiz mi yanlış, yoksa eğitim bilimciler politikacıların esareti altında mı? Soruyorum. 21.yy’da halen nefret tohumları neden atılıyor? Halen savaşlar neden var? Halen medeniyetlerin çatışmasından bahsediyoruz. Doğayı halen neden bu kadar kirletiyoruz? Acaba ürettiğimiz güzellikler arasına farkında olmadan birileri zehir tohumları mı ekiyor.
 
“BM SAVAŞ ÖNLEYİCİ EĞİTİM NEDEN YAPMIYOR?”
 
Yaşamda öncelikler olmalıdır. Eğitimcilerin neleri öğretip neleri öğretmemesi gerektiğine kim ve kimler karar vermelidir. Savaşa dur diyen BM savaş tohumları ekilirken nerde? Önleyici sağlık varda savaşları önleyici eğitim neden yok? Halen birçok ülkede savunmaya harcanan kaynaklar eğitime ayrılan kaynaklardan çok fazla bu doğru değildir” dedi.
 
“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAYAMAZSAK GELİR DAĞILIMINDA DA SAĞLAYAMAYIZ.”
 
Yücel Harvard’lı öğrencilere eğitim girişimcisi olmayı öğütleyerek kendilerine bu konuda her zaman yardımcı olacağını belirtti. Bahçeşehir Kolejleri olarak dünyanın en büyük yatırım gruplarından Carlyle Group ile ortaklık yaptıklarını her ülkede her yerde kaliteli eğitim için okul açacaklarını belirterek “Eğitim girişimcisi olun diyorum, uygulamacı olun diyorum. Buralarda ürettiklerinizin hedefe ulaşmasında problemler var. Eğitim kadar kaliteli eğitimin erişimi bir o kadar önemli. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayamazsak gelirde de sağlayamayız” dedi.
 
Yücel “Beş yıldır kurumlarımda “Kişiye Özgü Öğretim Modelini” uyguluyorum. Çok başarılı olduk, gelin İstanbul’a inceleyin. Başarısız öğrenciler için de, çok iyi öğrenciler için de mükemmel bir model. Hepinizi Medeniyetlerin beşiği İmparatorlukların başkenti İstanbul’a bekliyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum” diye sözlerini bitirdi. 
&
 
 
 

Paylaşın