22 Ocak 2020

İnovasyon öncüsü 6000 öğretmen Türkiye’yi dijital geleceğe taşıyacak

Microsoft Türkiye ve Bahçeşehir Koleji Londra’da gerçekleşen BETT UK 2020 Eğitim Teknolojileri Fuarı’nda yeni bir iş birliği duyurdu. Bu çerçevede Bahçeşehir Koleji'nde eğitim veren 6000 öğretmen dünya çapında geçerli teknoloji okuryazarlığı sertifikası alacak. Program, Orta Doğu ve Afrika Bölgesinde bir eğitim kurumu tarafından yürütülen en büyük sertifika projesi olması açısından ayrı bir önem taşıyor ve gençlerin teknolojiyle dönüşen dünyaya daha etkin hazırlanmasını hedefliyor.

Dijital yetenek açığı nedeniyle ülkemizdeki şirketler teknolojik açıdan yetkin elemanlar bulmakta zorlanıyor. Bir yandan da meslekler teknolojiyle dönüşüyor. Yeni neslin bu yönde modern eğitim alabilmesi için öğretmenlerin güçlü donanıma ve güncel teknoloji bilgisine sahip olması gerekiyor. Daha fazlasını başarmaları için insanları ve kurumları güçlendiren Microsoft, Türkiye’de teknolojik açıdan yetkin insan gücü yetiştirmek hedefiyle yeni bir adım attı. Duyurulan iş birliğine çerçevesinde Bahçeşehir Kolejinde görev yapan 6000 öğretmen, Microsoft Certified Educator (MCE/Microsoft Sertifikalı Öğretmen) kursuna katılacak ve UNESCO standartlarıyla uyumlu, küresel geçerliliği olan teknoloji okuryazarlığı sertifikası almaya hak kazanacak.

Bahçeşehir Koleji ve Microsoft arasındaki iş birliği anlaşması 22-25 Ocak tarihleri arasında Londra’da düzenlenen eğitim teknolojileri fuarı BETT Show’da Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel ile Microsoft Global Eğitim Yöneticisi Antony Salcito tarafından imzalandı.  İmza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, "Microsoft dünyanın en önemli markalarından biri. Biz de Bahçeşehir Koleji olarak dünyanın en önemli markalarından biri olan Microsoft ile yaklaşık 3 yıldır projeler üretiyoruz. Birlikte en son Yapay Zeka Tabanlı Kişiye Özgü Dijital Öğrenme Platformumuz Metodbox için bir araya gelmiştik. Şimdi de öğretmenlerimiz için birlikteyiz. Eğitimin en büyük sermayesi öğretmendir. Biz de her zaman öğretmenlerimizin kendilerini çağın gerektirdiği şekilde geliştirmesi için çabalıyoruz. Bu amaçla yeni bir iş birliğine girdik. Microsoft, öğretmenlerimize eğitim verecek. Öğretmenlerimiz online olarak 21. yüzyıl bilgi ve becerilerini edinecek. Eğitimden sonra sınav olacaklar. Ve sınavda başarılı oldukları takdirde Microsoft tarafından kendilerine sertifika verilecek. Öğretmen eğitimini önemsiyoruz, önemsemek zorundayız. Çünkü öğretmenler öğrencilerini geleceğe, nasıl dönüşüp değişeceğini bilmediğimiz zamana, belki hayal bile edemediğimiz mesleklerin ortaya çıkacağı döneme ancak böyle hazırlayabilir.” diye konuştu.

Eğitim ve sertifika programı 1 Mart ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek ve Bahçeşehir Koleji kampüslerinin bulunduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Samsun, Antalya ve Bursa’da toplam 7 merkezde sürdürülecek. 6000 öğretmeni kapsayan program, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde bir eğitim kurumu tarafından yürütülen en büyük sertifikasyon projesi olarak öne çıkıyor ve Türkiye’nin eğitim dönüşümünü güçlendirmeyi hedefliyor.

Bölgenin en büyük sertifika programı

Microsoft Imagine Academy programı dâhilinde öğretmenlere “Microsoft Teknolojileriyle 21. Yüzyıl Öğrenim Tasarımı” kursu verilecek. Program, UNESCO’ya göre öğretmen ve öğrencilerin 21. yüzyılda sahip olması gereken 6 global standardı karşılıyor ve 8 modülden oluşan 20 saatlik bir eğitimi kapsıyor. Teknoloji desteğiyle öğretmen ve öğrenci iş birliği, iletişim, bilgi sentezleme, öz denetim, gerçek dünya problemlerine analitik çözüm üretme, yaratıcılık ve bilgi işlem teknolojileri konularını içeren program, öğretmenlerin dijital okur yazarlık becerilerini geliştiriyor. Program sonunda yapılacak olan Microsoft Certified Educator (MCE/Microsoft Sertifikalı Öğretmen) yetkinlik sınavı Microsoft Teams uygulaması üzerinden Türkçe olarak gerçekleşecek.

&
 
 
 

Paylaşın