31 Ekim 2017

LİSELİ MUCİTLERDEN “ELEKTRİKLİ KAYKAY”

Kendin Yap (Do It Yourself) kültürünü benimseyenleri buluşturan İstanbul Maker Faire ilgi çeken icatlar, müzik ve etkinliklerle 3 gün boyunca ziyaretçileri ağırladı. Bu yıl Bahçeşehir Koleji’nin ana sponsorluğunda gerçekleşen İstanbul Maker Faire’de ziyaretçiler 300 Maker projesini inceleme fırsatı buldu. Bahçeşehir Koleji robotik takımı INTEGRA tarafından tasarlanan “Elektrikli Kaykay”, “Forma Atan Robot”, “Jet Motorlu Bisiklet” ve “Drone Atölyesi” büyük ilgi topladı.

 

Bahçeşehir Koleji'nin yazılım, kodlama ve robot ile ilgilenen takımı Integra kulübü öğrencileri Bahçeşehir Kolejinin ana sponsor olduğu Maker Faire’de yer aldı.

Anaokulundan üniversiteye kadar birçok eğitim seviyesinde öğrenci etkinliğe katılırken Bahçeşehir Koleji lise öğrencileri burada ürettikleri uzaktan kumandalı kaykay, jet motorlu bisiklet ve forma atan robotunu sergiledi.

"ÇOCUKLAR KENDİ YAPTIKLARI İCATLARI SERGİLEYEBİLİYOR"

Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürü Tolga Yıldız insansız hava araçları, kodlama, robotik gibi konularda öğrencilerini yetiştirmeye çalıştıklarını belirtti ve şunları söyledi, "Bu etkinliğe her yaş grubu ve her meslekten, her kuruluştan insan katılabilir. Burada üniversiteler, liseler, anaokulları, ortaokullar, ilkokullar var ve ortaya çıkarılan her şey bir buluş. Bu bir yemek de olabilir, model uçak yapıp uçurmak da olabilir, robot yapımı da olabilir zaten işi keyifli kılan da bu. Bu sayede çok geniş bir kitle buradaki atmosferi yaşayabiliyor ve kendi yaptıklarını sergileyebiliyor."

"DÜNYA ÇOCUKLARA KODLAMA ÖĞRETİYOR"

Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı INTEGRA 3646’nın Uluslararası First Vakfı tarafından düzenlenen FRC (First RoboticsCompetition) yarışmasında dünyada ilk 3'e girdiğini ve çok başarılı olduklarını belirten Yıldız, dünyada erken yaşlardan itibaren kodlama eğitimine çok önem verildiğini ve kodlama diliyle erken yaşlarda tanışmanın gelecek için büyük önem taşıdığını ifade etti.

9 BİN 500 LİRAYA ÜRETİLEN KAYKAYI BİN 400 TÜRK LİRASI'NA MAL ETTİ

Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji öğrencisi ve INTEGRA 3646 üyesi 14 yaşındaki Kuzey Yıldız ise elektrikli kaykayı nasıl ürettiğini anlattı ve "Çok bilinen bir şirket bunu 4 bin ila 9 bin 500 Türk Lirası'na yapıyor. Biz ise bunu bin 400 Türk Lirası'na mal ettik. Elimizde her türlü malzeme ve teknik bilgi mevcutken bunu neden biz kendimiz üretmiyoruz dedik ve elektrikli kaykayı ürettik" dedi.

21 kişiden oluşan ve tasarladıkları robotlarla katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda büyük başarılar elde eden Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı INTEGRA 3646, Bahçeşehir Kolejinin TBL 1. Lig’de mücadele eden takımı Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü için de bir robot tasarladıklarını anlattı. 24 saatte robotu tasarlayıp ürettiklerini belirten ekip üyeleri, bu robot ile sahadan seyircilere takımlarının t-shirtlerini fırlatabildiklerini dile getirdi.  

&
 
 
 

Paylaşın