Nisan

Anasayfa   Kurumsal   Haberler   Nisan
 
 
02 Nisan 2012

Okulumuz Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı - PISA programında Ülkemizi temsil ediyor

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı- PISA (Programme for International Student Assessment) Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı-OECD (Organisation for Economic Co-Operation and Development) tarafından düzenlenen dünyanın en büyük eğitim araştırmalarından biridir. 2000 yılından itibaren üç yılda bir yapılan bu araştırmayla OECD üyesi ülkeler ve diğer katılımcı ülkelerdeki 15 yaş grubu öğrencilerin modern toplumda yerlerini alabilmeleri için gereken temel bilgi ve becerilere ne ölçüde sahip oldukları değerlendirilmektedir. PISA projesinde zorunlu eğitimin sonuna gelen 15 yaş grubu öğrencilerin sadece öğrendiklerini ne kadar hatırlayabildiklerini değil, öğrendiklerini okulda ve okul dışı yaşamlarında kullanabilme yeterliklerinin; karşılaşacakları yeni durumları anlamak, sorunları çözmek, bilmedikleri konularda tahminde bulunmak ve muhakeme yapabilmek için bilgi ve becerilerden ne ölçüde yararlanabildiklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Dünya genelinde, politika belirleyicileri bu sınav sonucundaki bilgiler ışığında diğer ülkelerdeki durumla kendi ülkelerindeki eğitim durumunu karşılaştırma şansına sahip olurken, eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla standartlar oluşturmak için PISA sonuçlarını kullanmaktadırlar.

Milli Eğitim Bakanlığının Bursa Bahçeşehir Anadolu Lisesi olarak okulumuzu Türkiye’deki özel okullar arasında bu uygulama için pilot okul seçmesi dolayısıyla 2012 yılının Nisan ayında PISA sınavı 15 yaşını dolduran öğrencilerimize uygulanacaktır.

Öğrencilerimizin sınav içeriğindeki alanlarda sahip olmaları gereken bilgi ve becerileri uluslararası düzeyde yapılan bu sınavla deneyimleyecek olmaları, öğrenmeye yönelik tutum ve eğilimlerinin yine uluslararası düzeyde ortaya çıkacak olması ve elbette Türkiye’de bu sınava girecek tek özel okul öğrencileri olmaları bakımından PISA sınavına katılım son derece önem teşkil etmektedir.

&
 
 
 

Paylaşın