Mart

 
 
17 Mart 2016

Robotik Takımları Bahçeşehir Okulları’na Çifte Gurur Yaşattı

Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Integra 3646 takımı 12 – 13 Mart’ta New York’ta düzenlenen robotik turnuvası FIRST Robotics Competition’da Şampiyonluk Ödülü’nü kazandı. Bahçeşehir Okulları Bahçeşehir Anadolu Lisesi takımı ADROİT ANDROİDS ise bu yıl ilk defa katıldığı Texas Alamo FIRST Robotics Şampiyonası'nda Rookie All-Star ödülünü kazandı.

 

Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Integra 3646 takımı, 1994 yılından bu yana Amerika merkezli FIRST Vakfı tarafından düzenlenen ve her yıl 70 binden fazla gencin yer aldığı, dünyanın en prestijli robotik turnuvası FRC’nin (FIRST Robotics Competition) New York ayağında şampiyon oldu. 

İKİ ÖDÜL BİRDEN…

Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Takımı INTEGRA, STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) çalışmalarındaki katkıları, turnuva sürecinde diğer takımlarla yaptığı başarılı işbirlikleri, FIRST değerleri ile diğer takımlara model olması, Türkiye'de FRC’ye liderlik etmesi, FLL turnuvalarının devlet okullarında yayılması ve Jr FLL organizasyonlarındaki başarıları nedeniyle New York City FIRST® Robotics Şampiyonası'nda en prestijli ödül olan Chairman’s Award - Şampiyonluk Ödülü’nün sahibi oldu.

Bahçeşehir Okulları Bahçeşehir Anadolu Lisesi takımı ADROİT ANDROİDS ise bu yıl ilk defa katıldığı Texas Alamo FIRST Robotics Şampiyonası'nda yeni ama güçlü olan ve öncü STEM çalışmaları yapan takımlara verilen Rookie All-Star ödülünü kazandı.

Kazandıkları ödülle uluslararası alanda gurur yaşatan Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi ve Bahçeşehir Okulları Bahçeşehir Anadolu Lisesi öğrencileri, 27 - 30 Nisan 2016’da St. Louis – ABD'de  gerçekleştirilecek olan FIRST Dünya Robotik Şampiyonası'nda (FIRST World Robotics Competition Championship) ülkemizi temsil edecekler. 

ENVER YÜCEL: “KISA ZAMANDA TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR ÜLKE OLACAĞIZ”

Fen ve Teknoloji Lisesi kavramını Türkiye’de başlatan ve başarısı için yurtiçinde ve yurtdışında çalışan BUEK Başkanı Enver Yücel, henüz Türkiye’de çok fazla bilinmeyen STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitimini 11 yıl önce okullarında uygulamaya başladıklarını hatırlattı. Bu eğitimin en önemli ayaklarından biri olan robotik çalışmalarını ise öğrencilerin büyük bir istek ve keyifle yürüttüklerini belirten Enver Yücel, “Ülkemizin geleceği için bu çocukların sayısını artırmalıyız. Bu tür yarışmalara katılan öğrencilerin üniversiteye girme oranı diğer öğrencilerden yüzde 50 daha fazlayken, hayatlarının ileri aşamalarında bilim ve mühendislik dallarında kendilerine yer bulmada da 2 kat daha şanslılar. Öğrencilerimizin kazandığı bu tür ödüller bana Türkiye’nin çok kısa bir zaman içerisinde teknolojiyi takip eden değil, üreten ülke konumuna geçeceğini gösteriyor. Bu nedenle gelecek için ümit doluyum” dedi.

ABD dışında pek çok ülkenin katıldığı turnuva 12 – 13 Mart 2016 tarihlerinde New York’ta düzenlendi. Sporun heyecanıyla bilim ve teknolojinin kesin kurallarını birleştirme amacıyla başlatılan ve gençlerin örnek aldıkları kişilerin sadece sporcu ve sanatçılar değil, bilim adamları olmasını da hedefleyen turnuva, katılanlar tarafından “Elde edebileceğiniz en zor eğlence” olarak tanımlanıyor. Belirli kurallar altında sınırlı kaynaklarla ve 6 hafta gibi kısa bir sürede 20 ve üzerinde öğrenciden oluşan takımlar, hem projelerine kaynak bulmak, hem takımlarını bir marka haline getirmek için promosyon malzemeleri, formalar ve web siteleri hazırlamak, takım çalışması becerilerini geliştirmek ve bunları yaparken de tasarlayıp programladıkları robotlarıyla dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen diğer takımlarla oldukça zor bir oyun alanında mücadele etmek zorundalar.

&
 
 
 

Paylaşın