Haziran

Anasayfa   Kurumsal   Haberler   Haziran
 
 
05 Haziran 2012

Saatlerce ders çalışmak hayat kurtarmaz

2008 yılından itibaren yapılan 3 Seviye Belirleme Sınavı'nda da (SBS) 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldum. Bu başarımda ailem, okulum ve dershanemin yardımları çok büyük. Ama en büyük yardımcım kendi çabalarımdı.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, SBS bir ölüm kalım meselesi haline getirilemez, getirilmemeli. Yalnızca daha iyi bir lise eğitimi almaya yarayan bir araç. SBS'de başarılı olan öğrencilerin ne sıradışı bir özelliği var, ne de üstün zekalılar. Düzenli çalışmak ve dersi derste dinleyip öğrenmek SBS'deki başarının kilit noktasıdır.

Ben sınavlara hazırlık sürecinde ne oynadığım oyundan, ne dışarıda arkadaşlarımla olmaktan ne de uykumdan fedakarlık ettim. Tek yaptığım düzenli çalışmak, dersleri düzgün dinlemek ve arkadaşlarımla olabildiğince vakit geçirmekti. Bilgisayar oyunları da bu listeye dahil. Haftanın 7 günü dünyayla olan bağlantıyı keserek ders çalışmanın ne yararı olabilir ki? Yararından çok zararı bile olur. Ya da geç saatlere kadar çalışmanın uyku düzeni sorunlarından başka getirisi yoktur.

Önümüzdeki günlerde SBS'ye girecek olan öğrencilere tavsiyem, şu sıralar uykularını iyi alsınlar. Son hafta gecelere kadar çalışmak zaten zaman kaybından başka birşey değil.Sınavdan önceki birkaç gün yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Mide rahatsızlıkları yüzünden sınavı yarıda bırakan öğrenci örnekleri geçtiğimiz senelerde karşımıza çıkıyordu ve dikkat edilmezse böyle durumlar yine yaşanabilir.

Sosyal aktivitelerden vazgeçmeyin

SBS'de düzenli çalışmamın, dersleri dinlememin, notlar almamın getirisi olarak elde ettiğim başarı şu an Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nde eğitim görmemi sağladı. Okulumda Fen Lisesi derslerine ek olarak üniversiteye hazırlık amaçlı mühendislik ve tıp alanında dersler görüyorum. SBS'deki başarım sayemde burdayım ve üniversiteye de aynı şekilde, daha da ısınmış bir şekilde hazılanıyorum. En sevdiğim dersler bilgisayar, matematik ve fen dersleri. Laboratuvarda yaptığımız deneyler sayesinde biraz daha çok seviyorum bu dersleri.

Gelecekte Mekatronik Mühendisliği okumak istiyorum ve okulumda da gördüğüm derslerle şimdiden hazırlanıyorum. Mekatronik Mesleği ismi pek duyulmasa son zamanlarda Türkiye'de de yaygınlaşan bir meslek. Bilgisayar, Elektronik ve Makine Mühendisliklerinin kombine olmuş şekli. Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliklerine olan ilgim sebebiyle şu an kendime bu mesleği uygun görüyorum.

İyi bir lise eğitimi almak isteyen öğrenciler SBS'ye iyi hazırlanmalılar. İyi hazırlanmaktan kastım yukarıda belirttiklerim. Saatlerce ders çalışmak hiçbir zaman hayat kurtarmaz. İleride güzel bir hayata sahip olmak isteyenler, düzenli çalışmanın yanı sıra sosyal aktivitelerinden de vazgeçmemeliler. Hayatını sadece ders çalışarak geçirmiş bir insanın ileride meslek bulması gerçekten güç.

Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar dilerim.

Kaynak; http://www.hurriyetegitim.com

&
 
 
 

Paylaşın