Haziran

Anasayfa   Kurumsal   Haberler   Haziran
 
 
06 Haziran 2012

Teknolojiyi yönetenler, teknolojiyi lisede üretenlerle bir araya geldi!

Daha lise çağlarında aldıkları patentlerle, TÜBİTAK ve uluslararası bilim olimpiyatlarına katıldıkları projelerle teknoloji üretmeye başlayan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri, CEO Buluşmaları-1 kapsamında dünyanın en büyük dijital bilgi teknolojilerini yöneten HP'nin CEO’su Serdar Urçar ile bir araya geldiler.

Dünya Fizik Olimpiyatları ve Uluslararası Robotik Turnuvaları gibi çok önemli yarışmalarda Türkiye'yi başarıyla temsil ederek bir çok madalya kazanan ve SBS'de ilk 100'de yer alıp Türkiye'nin 45 ilinden gelerek tam burslu okuyan Bahçeşehir Kolejleri Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri, teknoloji devlerinden HP’nin Türkiye CEO’su Serdar Urçar’a geliştirdikleri ödüllü projelerini sundular, teknoloji dünyasındaki gelişmeler hakkında merak ettikleri tüm soruları sordular.

Tribomanyetik Debriyaj ve Fren Sistemi, Ultrasonik İşitme Cihazı, Gezici Müze, Akıllı Kürsü ve Kontrollü Devriye Uçak Modelleri gibi birçok projenin öğrenciler tarafından sunulduğu söyleşide HP CEO’su Serdar Urçar öğrencilerin başarılı çalışmaları karşısında duyduğu mutluluğu sunum sonrası yaptığı konuşmada dile getirdi. Geleceğin dijital bilgi teknolojileri devri olacağının ve bu üretken genç beyinlere hem Türkiye’nin hem de globalleşen dünyanın çok ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Öğrencilerin sorularına tek tek cevap veren Urçar, HP CEO’su olma sürecini, HP’nin 10 yıl sonra geleceği nokta, patent savaşları, büyük firmalarla izledikleri rekabet politikaları, mobil sistemlerin geleceği nokta, Fatih projesi gibi birbirinden kapsamlı sorulara cevap verdi. Ayrıca Urçar öğrencilere geleceklerinde alacakları kararlarla ilgili nelere dikkat etmelerine dair önemli bilgiler de verdi.

Bahçeşehir Kolejleri CEO'su Hakan Koçoğlu da konuşmasında şöyle dedi: "Türkiye'nin teknoloji üreten ülkeler konumuna gelmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Henüz 9. sınıf öğrencisi olmalarına rağmen, geliştirmiş oldukları ‘Ultrasonik İşitme Cihazı’ adlı çalışmaları ile patent başvuruları kabul edilen, Uygulamalı Fizik Projesi ile dünya üçüncüsü olan, MIT, Yale ve Stanford gibi dünyanın en saygın üniversitelerine tam bursla kabul alan öğrencilerimizle gurur duyuyoruz."

Söyleşi sonunda Serdar Urçar’a ve Hakan Koçoğlun’a öğrenciler kendilerinin tasarladığı ve yaptığı programlanabilir model uçak hediye ettiler.

&
 
 
 

Paylaşın