Nisan

Anasayfa   Kurumsal   Haberler   Nisan
 
 
02 Nisan 2012

Uluslararası Eğitimde Mükemmellik Ödülü

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel'e ABD'den

 ‘Uluslararası Eğitimde Mükemmellik’ Ödülü

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, yenilikçi ve kişiye özgü eğitim ve öğretim programlarının tasarımı ve uygulanmasında gösterdiği başarılar ile uluslararası eğitime katkıları dolayısı ile Uluslararası Amerikan Eğitimciler Derneği (PDK) tarafından ‘Uluslararası Eğitimde Mükemmellik’ ödülüne layık görüldü. Yücel’e, ödülünü Phi Delta Kapa (PDK) New York Üniversitesi (NYU) Bölümü Başkanı Dr. Lind K. Patterson ile Başkan yardımcısı Gene J. Mann Sundu.

Dr. Patterson, Enver Yücel’i ödülünü alması için kürsüye çağırmadan önce, Yücel’in hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda, yenilikçi ve kişiye yönelik eğitim ve öğretim programlarına ilişkin bilgi verdi.Enver Yücel’in bir eğitim çalışanı olarak, K-12 okulları ve test hazırlık merkezlerini Türkiye geneline yaydığını, Bahçeşehir Üniversitesi’nin kar amacı gütmeyen, kurulduğu günden bu yana kısa süre içinde, önde gelen uluslararası üniversitelerden biri haline geldiğini vurgulayan Dr. Patterson, ‘Yücel, dünyanın her yerinden gelen uluslararası öğrenciler için ESL programları sunmakta. Üniversitenin çeşitli departmanları için seminer ve sertifika programlarını barındıran Washington DC Harriet Fulbright Kolejini ve Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde mesleki eğitim kurumlarını kurdu. Tüm bu eğitim kurumları, 3 yaşından başlayarak 120.000 'den fazla öğrenciye yaşam boyu öğrenme programları sunmakta. Yücel, Tüm Özel Öğretim Kurumları (TÖDER) Derneği Başkanı olarak hizmet vermekte. Kendisi, Küresel Vatandaşlık Müfredat dahil olmak üzere, pek çok eğitim projelerine öncülük etmiştir’ diye konuştu.

New York Üniversitesi’ne bağlı (NYU)Torch Clup’ta düzenlenen ödül törenine kendi alanlarında önemli ve başarılı çalışmalara imza atan Türk ve Amerikalı akademisyenler katıldı.

Dr. Patterson, konuşmasının ardından Enver Yücel’e Uluslararası Eğitimde Mükemmellik Ödülü’nü takdim etti. Yücel, aldığı bu ödülü Bahçeşehir Eğitim Kurumları adına aldığını söyleyerek, ödülünü, daha önceden  20 tane Bahçeşehir Koleji’nin Genel Müdürlüğünü yapmış olan Bahçeşehir Kolejleri İcra Kurulu Üyesi Ferhan Öz’e verdi.


Yücel konuşmasına şu sözlerle devam etti.

‘1900’lü yılların başından beri eğitim kalitesi ve eğitimde mükemmeliyetçilikle ilgili çalışmalar yapan, çalışanları ödüllendiren böyle bir kurum iyi ki dünyamızda var. Beni böyle bir ödüle layık gördükleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu ödülü Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları adına alıyorum. Ben liderliğini yapıyorum ama benim için uygulayıcılar çok önemli. Eğitim, zor bir iş. Bu ödülü beni her zaman destekleyen eşim Semra Hanım’a borçluyum. O’nu alkışlıyorum.”

‘Küreselleşen dünyada lokomotif, eğitimdir’

Yücel, ilkokulu ve ortaokulu yolu olmayan bir köyde okuduğunu, şu anda NYU tarafından verilen ödülü almanın kendisi için büyük bir onur olduğunun altını çizerken, katılımcılar eğitim sektöründe yaptıklarıyla ilgili bilgiler verdi. Çok değerli akademisyenlerle aynı ortamda olduğunu söyleyen Yücel, bundan sonraki serüveninde de bu kişileri yanında görmeyi umduğunu belirtti. Yücel, “Her şey küreselleşti; ekonomi, terör… Bunların hepsinin sürdürülebilir olması için lokomotif, eğitimdir. Eğer küresel eğitimi gerçekleştirebilirsek, küresel diyalogu kurabilirsek, ortak dünya vatandaşı yaratabilirsek daha huzurlu bir dünyada hep beraber yaşarız. Bunun yolu eğitimde fırsat eşitliği ve kaliteli eğitimin her çocuğa ulaşmasıdır. Ben ülkemde bunun için uğraşıyorum. Dünya Eğitim Girişimcileri Birliği’ni kurmamdaki amacım dünya vatandaşlığının oluşmasıdır. Bunların olabilmesi için her zaman kaliteli eğitime ihtiyaç var.” diye konuştu.

‘Farklı zekalar, aynı yöntemlerle eğitilmemeli’

Kişiye Özgü Öğretim Modelini ve sistemini benimsediğini vurgulayan Yücel, bunun kuramcısı Howard Gardner’ın çoklu zeka yönteminden etkilendiğini belirtti. “İnsanlarda farklı zeka türleri varsa, neden insanlar aynı metodla öğrensinler dedim kendi kendime. Bahçeşehir Kolejleri’nde bu uygulamaya geçilmesine karar verdim ve 5 yıldır bu metodu uyguluyoruz. Başarıların çok arttığını ve öğrencilerin daha mutlu olduklarını gözlemledik. Demek ki yapılan iş doğruymuş.” diyen Yücel, Kişiye Özgü Öğretim Modelinin dünyaya yayılmasını arzuladığını ifade etti.

Kişiye Özgü Öğretim Modelini küçük bir adım olarak gördüğünü belirten Yücel, eğitimin ve öğretimin paradigma değişikliğine uğraması gerektiğini aktardı. Yücel, “Bu anlayışla, kültürle eğitim öğretim devam edemez. Biz eğitimciler öğrenciye bir şey öğretme gayretindeyiz. Mevcut binalar, kalıplar içerisinde bir şey sunmaya çalışıyoruz. Artık bu durumun değişmesi ve eğitim sektörünün bunun en önünde gelen sektör olması lazım. Öğretmenler, öğrencileri doğru eğitebiliyor mu diye sorgulamalıyız. Mensubu bulunduğum üniversitenin eğitim fakültesini bu amaçla açtım. Psikologlar, sosyologlar, eğitimciler daha çok çalışmalı’ dedi.

Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyada eğitim yöntemi ve anlayışının değişmesi gerektiğini vurgulayan Yücel, bu değişimi Bahçeşehir Eğitim Kurumlarında başlatmak için, ABD’den kendi alanlarında dünya çapında isim yapmış akademisyenlerle işbirliği yaptıklarını, bu konuda kurumsal seminer ve konferanslar düzenleyeceklerini, bazı isimleri de Bahçeşehir Eğitim Kurumlarına transfer edeceklerini belirtti.

&
 
 
 

Paylaşın