Mayıs

Anasayfa   Kurumsal   Haberler   Mayıs
 
 
14 Mayıs 2012

“Tribomanyetik Bağlantı Sistemi” Intel Isef Yarışmasında

Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi 12. sınıf öğrencilerinden Tansel Baran YAŞAR, TÜBİTAK tarafından 2011 yılında düzenlenen 42. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda Uygulamalı Fizik dalında Türkiye 1.’si olarak Amerika’ ya gitmeye hak kazandı.

2011 yılında düzenlenen yarışmaya “Tribomanyetik Bağlantı Sistemi” isimli özgün projesi ile katılan öğrencimizin projesi ön elemeleri geçtikten sonra İstanbul-Avrupa Bölge Sergisi’nde sergilenmeye hak kazanmıştı. Sergide, çalışma kapsamında üretilen bağlantı sistemi prototipleri, debriyaj-fren sistemleri ve denizcilikten havacılığa pek çok kullanım alanı ile jürilerin ve ziyaretçilerin beğenisini toplayan proje bölge birinciliğine ve Ankara’daki finallere katılmaya layık görülmüştür.

Mayıs ayında düzenlenen finallere kadar çalışmalarına devam eden öğrencimiz burada da başarı elde ederek Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen çok sayıda başarılı proje arasında Türkiye 1.liği ile ödüllendirilmişti. Tansel Baran Yaşar, finallerden sonraki süreçte de çalışmalarını TÜBİTAK laboratuarlarında sürdürerek projesini geliştirdi. Aynı zamanda çalışması kapsamında yaptığı iki icadı da Türk Patent Enstitüsü tarafından patent aldı.   

 “Tribomanyetik Bağlantı Sistemi” isimli fizik projesi ülkemizde kazandığı başarıdan dolayı jüri tarafından, Amerika’da düzenlenecek Intel ISEF (The Intel International Science and Engineering Fair) (Uluslar arası Bilim ve Mühendislik Fuarı) yarışmasına finalist olarak seçilmiştir. 13-18 Mayıs tarihleri arasında Pittsburgh, Pennsylvania’ da gerçekleştirilecek olan yarışmada farklı ülkelerden seçilmiş yüzlerce araştırma projesi ile yarışacak olan öğrencimize ve danışman öğretmeni Pınar ELGAY’a başarılar dileriz.

&
 
 
 

Paylaşın