KAREM (Kariyer ve Rehberlik Merkezi) Yayınlarımız

Anasayfa   Yayınlar   İç Yayınlarımız   Karem (Kariyer Ve Rehberlik Merkezi) Yayınlarımız
 

Gelecek Tasarım Dosyası

Kariyer gelişimi, kişinin yaşamının tüm boyutlarını içeren bir süreçtir. Öğrencinin kendiyle ilgili düşünceleri, sahip olduğu yetenek ve beceriler, eğitimi, taşıdığı değerler, içinde bulunduğu toplum ve yaşam koşulları, ailenin kariyeriniz konusundaki görüşleri gibi pek çok etken bu süreci etkilediği için çoğu genç bu karmaşık süreçte kararsız kalır. Oysa ki tam da şu anda bulundukları noktada “İleride nasıl bir kariyere sahip olmak istiyorum?” sorusunu kendilerine ciddi bir şekilde sormaları gereken bir dönemdeler.

Bu danışmanlık sürecinde rehber öğretmenler öğrencilerin; Güçlü ve Geliştirilmesi Gereken Yönleri, Ders Başarısı, Kişilik Özellikleri, İlgileri, Becerileri, Değerleri, Geleceğe ilişkin beklentileri, Yakın Çevrenin Öneri ve Beklentileri vb. konularda çalışmalar yaparlar. Elde edilen bilgiler velilerle paylaşılarak çocuklarının geleceğine ilişkin bilinçli karar almaları yönünde destek verilir.

Doğru Kariyer Öğrenci Takip Kitapçığı

Lise 11. sınıf düzeyinde eğitim gören ve üniversite için hazırlanan her öğrencimizin kariyer gelişimleri konusunda sorgulamaya, desteklemeye ve takip etmeye yönelik çalışmaların yer aldığı bir kitapçıktır. Öğrencilerimizin; girdikleri deneme sınav sonuçlarını Rehber Öğretmenleri ve Mentor Öğretmenlerinin desteği ile değerlendirmeleri, motive edilmeleri, üniversite ve bölümleri tanımaları ve kendilerine ilgi, yetenek ve becerileri doğrultusunda “gerçekçi” hedefler oluşturmaları amaçlanır.

Doğru Tercih Bilinçli Kariyer Kitapçığı

Üniversite tercihi lise tercihinden farklı olarak, yaşamımız boyunca sürdüreceğimiz mesleği de belirlemektedir. Meslek seçimi yapmak şansa, tesadüfe bırakılamayacak kadar önemli bir görevdir. Bahçeşehir Koleji Kariyer ve Rehberlik Merkezi (KAREM) tarafından öğrencilerimizin bu seçimi en doğru şekilde yapabilmeleri için gereken tüm aşamaları kapsayan “Doğru Tercih-Bilinçli Kariyer” kitapçığı hazırlanmıştır.

12.sınıf öğrencilerimizin yoğun ve tempolu geçen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlık sürecinin ardından üniversiteye yönelik tercihlerin yapılacağı kritik dönem öncesinde onlara rehberlik etmeyi amaçlayan bir kitapçıktır.

Bu kitapçıkta doğru meslek ve üniversite tercihi yapma süreci 5 aşamada şekillendirilmiştir:

1. Kendini tanıma

2. Meslekleri belirleme

3. Üniversite ve meslekleri araştırma

4. Tercih listesini oluşturma

12. sınıf öğrencilerimizle KAREM derslerinde kitapçığımız çalışılmakta, böylece YKS tercihlerini kendilerini tanıyarak ve bilinçli şekilde oluşturmaları sağlanmaktadır.

&
 

Paylaşın